AddOn
AddOn 6ft NEMA 5-15P Male to C15 Female Standard Commercial 14 AWG 125V at 15A PVC SJT [Service Junior Thermoplastic] Black Power Cable (add-n5152c15c14g6fbk)
- SKU:
- 21500059
- MPN:
- add-n5152c15c14g6fbk
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IN warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/12/2026 12:26:27 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $40.50 each 40.5 |
| Buy 3 | and pay only $38.43 each 38.43 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $36.30 each 36.3 |
| Buy 10 - 27 | and pay only $34.38 each 34.38 |
| Buy 28 or above | and pay only $33.84 each 33.84 |
- Stock Update:
- 05/12/2026 12:26:27 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This is a 6ft NEMA 5-15P Male to C15 Female Standard Commercial 14 AWG 125V at 15A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Black Power Cable. Our power adapters and power cables are compatible with their intended system.Features
TAA Compliant:
No
Compatible OEM: Industry Standard
No
Compatibility:
Compatible OEM: Industry Standard
Specs
| Power Description | |
| Voltage Rating | 125 V |
| Current Rating | 15 A |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.80 lb |
| Cord Length | 6 ft |
| Product Color | Black |
| Jacket Material |
|
| Height | 1.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.5" |
| General Information | |
| Brand Name | AddOn |
| Manufacturer Website Address | http://www.addoncomputer.com |
| Marketing Information | This is a 6ft NEMA 5-15P Male to C15 Female Standard Commercial 14 AWG 125V at 15A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Black Power Cable. Our power adapters and power cables are compatible with their intended system. |
| Product Type | Standard Power Cord |
| Product Name | Standard Power Cord |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Part Number | ADD-N5152C15C14G6FBK |
| Packaged Quantity | 1 Piece |
| Technical Information | |
| First End Connector Detail | 1 x NEMA 5-15P - Male |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| Second End Connector Type | C15 Coupler |
| Second End Connector Detail | 1 x C15 Coupler - Female |
| Gauge | 14 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
AddOn 6ft NEMA 5-15P Male to C15 Female Standard Commercial 14 AWG 125V at 15A PVC SJT [Service Junior Thermoplastic] Black Power Cable (add-n5152c15c14g6fbk)
$45.03