AddOn
AddOn Mellanox MFM1T02A-SR Compatible TAA Compliant 10GBase-SR SFP+ Transceiver [MMF, 850nm, 300m, LC, DOM] (mfm1t02a-sr-ao)
- SKU:
- 18851426
- MPN:
- mfm1t02a-sr-ao
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MS warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 12:00:16 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $74.64 each 74.64 |
- Stock Update:
- 05/21/2026 12:00:16 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
AddOn Mellanox Mfm1t02a-SR Compatible TAA Compliant 10Gbase-SR SFP+ Transceiver- Addon SFP+ module - For Data Networking, Optical Network 1 LC 10GBase-SR network - Optical Fiber multi-mode - 10 Gigabit Ethernet - 10GBase-SR
- Brand: ?AddOn
- Item model number: ?MFM1T02A-SR-AO
- Item Weight: ?3.2 ounces
- Product Dimensions: ?4.75 x 2.75 x 1.2 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?4.75 x 2.75 x 1.2 inches
- Voltage: ?5 Volts
- Manufacturer: ?AddOn
Add On MFM1T02A-SR-AO SFP+ transceiver module (equivalent to: Mellanox mfm1t02a-sr) - 10 Giga - 10GBase-SR - LC multi-mode - up to 984 ft - 850 nm - TAA compliant - for Mellanox bridgex BX4010, BX4020, ConnectX EN mnph28b-xtc
Features
Country of Origin:
United States
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Weight (Approximate) | 0.40 lb |
| Height | 1.2" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 4.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector Type | LC |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC 10GBase-SR Network |
| General Information | |
| Brand Name | AddOn |
| Manufacturer Website Address | http://www.addoncomputer.com |
| Marketing Information | This Mellanox® MFM1T02A-SR compatible SFP+ transceiver provides 10GBase-SR throughput up to 300m over multi-mode fiber (MMF) using a wavelength of 850nm via an LC connector. Our transceiver is built to meet or exceed OEM specifications and is guaranteed to be 100% compatible with Mellanox®. It has been programmed, uniquely serialized, and tested for data-traffic and application to ensure that it will initialize and perform identically. All of our transceivers comply with Multi-Source Agreement (MSA) standards to provide seamless network integration. Additional product features include Digital Optical Monitoring (DOM) support which allows access to real-time operating parameters. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty. |
| Product Type | SFP+ |
| Product Name | SFP+ Module |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Part Number | MFM1T02A-SR-AO |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Network Technology | 10GBase-SR |
| Technical Information | |
| Application/Usage |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
AddOn Mellanox MFM1T02A-SR Compatible TAA Compliant 10GBase-SR SFP+ Transceiver [MMF, 850nm, 300m, LC, DOM] (mfm1t02a-sr-ao)
$79.29