AddOn USAC2USB5V24AW NEMA 1-15P to 1x USB 2.0 Adapter Cable White
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
usac2usb5v24aw
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our IN warehouse.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/14/2026 02:29:57 AM PST
  • Main
  • Alternate-Image7
  • Alternate-Image6
  • Alternate-Image5
  • Alternate-Image4
  • Alternate-Image3
  • Alternate-Image2
  • Alternate-Image1
Bulk discount rates
Stock Update:
05/14/2026 02:29:57 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
NEMA 1-15P to 1XUSB 2.0 A M to F ADPT CBL White
  • USB: Yes
  • Output Voltage: 5 V
  • Maximum Output Current: 2.40 A
  • Color: White
  • Environmentally Friendly: Yes
This is a USB AC 5V 2.4A White Wall Charger. Our powered cables are backed by a 3 year warranty and are guaranteed to work the first time. Manufacturer: AddOn. Manufacturer Part Number: USAC2USB5V24AW. Brand Name: AddOn. Product Name: AC Adapter. Packaged Quantity: 1. Product Type: AC Adapter. [Interfaces/Ports] USB: Yes. [Power Description] Output Voltage: 5 V. Maximum Output Current: 2.40 A. [Physical Characteristics] Color: White. [Miscellaneous] Environmentally Friendly: Yes. Environmental Certification: RoHS. WEEE. TAA Compliant: No. [Warranty] Limited Warranty: 3 Year.
Features
TAA Compliant:
No
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
Power Description
Maximum Output Current2.40 A
Output Voltage5 V DC
Physical Characteristics
Product ColorWhite
Color FamilyWhite
Warranty
Limited Warranty3 Year
Interfaces/Ports
USBYes
General Information
Brand NameAddOn
Manufacturer Website Addresshttp://www.addoncomputer.com
Marketing InformationThis is a USB AC 5V 2.4A White Wall Charger. Our powered cables are backed by a 3 year warranty and are guaranteed to work the first time.