Adesso
Adesso 12" x 7" Graphic Tablet (cybertabletk12)
- SKU:
- 19049530
- MPN:
- cybertabletk12
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 03:29:41 AM PST
- Stock Update:
- 05/26/2026 03:29:41 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Cybertablet K12 is an advanced graphic tablet that offers both PC and Mac users superior cursor control, greater productivity and higher efficiency. Perfect for art, business, presentations, and projects. The Cybertablet features 8192 levels of pressure sensitivity to imitate the subtleties of a brush stroke and other writing tools, while its multiple programmable hot keys provide various shortcuts to commonly used computer tasks. Plus, the drawing area allows increased precision and detail. This high quality graphic tablet is ideal for document annotation, free hand illustrations, graphic design, whiteboard presentations, or generally more precise cursor control.
12" x 7" Active Area
Enjoy the 12" x 7" drawing area that allows increased precision and detail.
8192 Levels of Pressure Sensitivity
The CYBERTABLET F12 features 8192 levels of pressure sensitivity to imitate the subtleties of a brush stroke and other drawing tools.
8 Customizable Shortcut Keys With Scroll Wheel
8 customizable short cut keys with scroll wheel help you express your big ideas for convenience and efficiency. The driver allows the shortcut keys to be attuned to many different software.
Battery-Free Stylus
The stylus works just like a real pen, no battery and no charging required!
Bundle With ArtRage Lite Drawing Software
With ArtRage Lite you can paint with oils, sketch with pencils, sprinkle sparkling glitter and much more.
Download from ArtRage.com.
Package Contents:
- 12" x 7" Graphic Tablet
- 1 x Stylus Pen
- 1 x USB Type C Cable
- 1 x Quick User Guide
Features
- 12" x 7" Graphic Tablet
- 1 x Stylus Pen
- 1 x USB Type C Cable
- 1 x Quick User Guide
Certifications & Standards:
- IC
- FCC
Additional Information:
- Technology: Passive EMR
- Pen: Passive Pen
- Pen Buttons: 2
- Pressure sensitivity: 8192 Levels
- Active Area Size: 12 x 6.8 Inch
- Resolution: 5080 LPI
- RPS: Max >= 200
- Accuracy: + - 0.01 inch (center area)
- Hovering: 10mm
- Connector: USB Type C
- Dial: 1
- Hotkeys: 8
- Light: Led x 1
- Working Voltage: Wired, DC 5.0V
Environmentally Friendly:
Yes
System Requirements:
System:
- WINDOWS 10/8/7Vista/XP
- MAC OS X 10.6.8 and Up
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 0.7" |
| Color Family | Black |
| Width | 10" |
| Depth | 14" |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 1 |
| Controls/Indicators | |
| Buttons & Controls | Hotkeys: 8 |
| Display & Graphics | |
| Active Area | 12" x 7" |
| General Information | |
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Marketing Information | The Cybertablet K12 is an advanced graphic tablet that offers both PC and Mac users superior cursor control, greater productivity and higher efficiency. Perfect for art, business, presentations, and projects. The Cybertablet features 8192 levels of pressure sensitivity to imitate the subtleties of a brush stroke and other writing tools, while its multiple programmable hot keys provide various shortcuts to commonly used computer tasks. Plus, the drawing area allows increased precision and detail. This high quality graphic tablet is ideal for document annotation, free hand illustrations, graphic design, whiteboard presentations, or generally more precise cursor control. 12" x 7" Active Area Enjoy the 12" x 7" drawing area that allows increased precision and detail. 8192 Levels of Pressure Sensitivity The CYBERTABLET F12 features 8192 levels of pressure sensitivity to imitate the subtleties of a brush stroke and other drawing tools. 8 Customizable Shortcut Keys With Scroll Wheel 8 customizable short cut keys with scroll wheel help you express your big ideas for convenience and efficiency. The driver allows the shortcut keys to be attuned to many different software. Battery-Free Stylus The stylus works just like a real pen, no battery and no charging required! Bundle With ArtRage Lite Drawing Software With ArtRage Lite you can paint with oils, sketch with pencils, sprinkle sparkling glitter and much more. Download from ArtRage.com. More from the Manufacturer |
| Product Type | Graphics Tablet |
| Product Name | 12" x 7" Graphic Tablet |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | CYBERTABLET K12 |
| Product Model | K12 |
| Product Line | CyberTablet |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Operating Distance | 0.39" |
| Platform Supported |
|
| Connectivity Technology | Cable |
| Input Devices | |
| Input Resolution | 5080 lpi |
| Pressure Levels | 8192 |
| Input Device Type | Pen |
Warranty Information