Adesso
Adesso AKB140SB Desktop Keyboard with Built In Smart Card Reader
- SKU:
- 21423268
- MPN:
- akb-140sb
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/19/2026 07:23:08 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $46.84 each 46.84 |
| Buy 3 or above | and pay only $44.99 each 44.99 |
- Stock Update:
- 05/19/2026 07:23:08 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Smart card reader desktop keyboard
The Adesso AKB-140SB is a low-profile keyboard designed for both efficiency and security. Featuring a built-in smart card reader, it enables seamless authentication for secure access to sensitive systems and data. Its slim design ensures a comfortable typing experience while saving desk space, making it an ideal solution for offices, healthcare environments, and secure workstations.
Smart Card Reader (SCR)
The built-in Smart Card Reader brings extra security and ease for banking transactions, identification systems, secure web applications, and secure logon. Due to its secure nature, smart card keyboards are extensively used by industries like banking, healthcare, e-commerce, and government agencies. This device supports multiple international standards including ISO7816 for IC card standard, PC/SC 2.0 for Windows Smart Card standard, Microsoft WHQL, EMV for Europay MasterCard Visa Standard and USB-IF CCID standard.
Works with Windows Enterprise Access Management (IAM)Systems
Brings extra security and ease for identification systems, secure web applications, and secure logon. Due to its secure nature, smart card keyboards are extensively used by industries like banking, healthcare, e-commerce, and government agencies.
CoPilot Ai Hotkey
The Copilot AI hotkey on your keyboard provides instant access to an advanced AI assistant designed to assist you in various tasks. Simply press the designated hotkey, and Copilot AI will be ready to generate code, provide creative suggestions, or assist you with language-related tasks. It's your quick and efficient way to harness the power of AI right at your fingertips.
Multimedia and Windows Hotkeys
With dedicated multimedia and system shortcut keys, the EasyTouch 140SB gives users quick access to media playback controls, search, email, and other system functionality.
Quiet and Fast Membrane Switch Keyboard
The Membrane Key Switches provide long lasting and durable action, smooth to the typists touch, and do not attract as much dust and grime as other keyboard switches.
Features
- FCC
- CE
Operating System Compatibility:
Windows 2000
Windows Vista
Windows 7
Windows 8
Windows 10
Windows XP
Windows 11
Platform Supported:
PC
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Number of Keys | 104 |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Hot Keys |
|
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Localization | English (US) |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | Smart Card Reader |
| Power Description | |
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Full-size |
| Keyboard/Keypad Height | 1.30" |
| Weight (Approximate) | 1.98 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 18.30" |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Length | 18.31" |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface |
|
| General Information | |
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Marketing Information | Smart card reader desktop keyboard The Adesso AKB-140SB is a low-profile keyboard designed for both efficiency and security. Featuring a built-in smart card reader, it enables seamless authentication for secure access to sensitive systems and data. Its slim design ensures a comfortable typing experience while saving desk space, making it an ideal solution for offices, healthcare environments, and secure workstations. Smart Card Reader (SCR) The built-in Smart Card Reader brings extra security and ease for banking transactions, identification systems, secure web applications, and secure logon. Due to its secure nature, smart card keyboards are extensively used by industries like banking, healthcare, e-commerce, and government agencies. This device supports multiple international standards including ISO7816 for IC card standard, PC/SC 2.0 for Windows Smart Card standard, Microsoft WHQL, EMV for Europay MasterCard Visa Standard and USB-IF CCID standard. Works with Windows Enterprise Access Management (IAM)Systems Brings extra security and ease for identification systems, secure web applications, and secure logon. Due to its secure nature, smart card keyboards are extensively used by industries like banking, healthcare, e-commerce, and government agencies. CoPilot Ai Hotkey The Copilot AI hotkey on your keyboard provides instant access to an advanced AI assistant designed to assist you in various tasks. Simply press the designated hotkey, and Copilot AI will be ready to generate code, provide creative suggestions, or assist you with language-related tasks. It's your quick and efficient way to harness the power of AI right at your fingertips. Multimedia and Windows Hotkeys With dedicated multimedia and system shortcut keys, the EasyTouch 140SB gives users quick access to media playback controls, search, email, and other system functionality. Quiet and Fast Membrane Switch Keyboard The Membrane Key Switches provide long lasting and durable action, smooth to the typists touch, and do not attract as much dust and grime as other keyboard switches. More from the Manufacturer |
| Product Type | Keyboard |
| Product Name | AKB-140SB Desktop Keyboard with Smart Card Reader |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | AKB-140SB |
| Product Model | AKB-140SB |
| Product Line | Easy Touch |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information