Adesso
Adesso AUH-4035 7 in 1 Docking Station
- SKU:
- 20743318
- MPN:
- auh-4035
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/25/2026 12:18:24 AM PST
- Stock Update:
- 05/25/2026 12:18:24 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
USB TYPE-C Connection
Compact and lightweight, with a user-friendly non-slip design for easier plug and unplugging. Premium aluminum casing for better heat dissipation and higher data transfer efficiency. It fits snugly with the USB-C ports on your device, better signal transfer protection.
Thunderbolt 3 Compatible
Not all USB-C interfaces are compatible, ONLY works for USB-C 3.1 or Thunderbolt 3 port interfaces which support "DisplayPort Alternate Mode.
4K HDMI Output
It supports 4K resolution @ 60 Hz with no transmission loss and delay. You could enjoy a cinema-like experience easily at home.
Plug-and-Play Compatible
No additional driver/software required. Perfect solution for your USB-C MacBook Pro/ MacBook, iMac, Surface Book 2, pixels, HP Envy 13, Galaxy Book, and Chromebook, drive one HDMI monitor/display, up to 4K@60Hz resolution.
Compatible with HDMI-enabled TVs/monitors/projectors for both video and audio transfer.
Gigabit Ethernet Connectivity
Transfer files at -fast speeds and stable connections via the Ethernet port.
Package Contents:
- AUH-4035 Docking Station
- Quick Start Guide
Features
- AUH-4035 Docking Station
- Quick Start Guide
Compatibility:
Compatible Devices:
- Apple MacBook Pro
- Apple MacBook
- Apple iMac
- Microsoft Surface Book 2
- Google Pixels
- HP Envy 13
- Samsung Galaxy Book
- Chromebook
Brand Compatibility:
Apple
Microsoft
HP
Samsung
Google
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2 oz |
| Height | 4.72" |
| Width | 1.81" |
| Depth | 0.59" |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Power Delivery | 100W |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.2-C (10 Gbps), 1 x Type-C Port |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Host Interface | USB Type C |
| USB Type-A | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| General Information | |
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Marketing Information | Expand your laptop's connection port with this USB Type-C multiport docking station. It has an HDMI port for transmitting 4K content to your external monitor and can also charge other devices. This USB Type-C multi-port docking station has 3 USB 3.2 gen 2 superspeed ports, and 1 RJ45 Port. Perfect Connections The CyberHub 4035 transforms a single USB Type-C port into a versatile 6-in-1 hub, featuring high-speed USB 3.2A Gen 2 ports, 4K HDMI, ultra-fast Ethernet, and passthrough power with Power Delivery charging. It gives you all the more ports to charge and expand your desktop and mobile experience. USB to the Max The CyberHub 4035 delivers reliable high-speed (10Gbs) connectivity with two USB-A 3.2 ports, a USB-C extension port, and a 100W power passthrough USB-C port with Power Delivery. This combination allows you to connect peripherals and storage devices while providing enough power to fast-charge your mobile devices. A Fast Networker Using the CyberHub 4035, you can access any high-speed wired network with its fast 1GB RJ45 Ethernet port. Best of all, you can instantly add wired connectivity to your USB-C-equipped PC, laptop, or mobile tablet for a reliable and sustained connection. Picture Perfect The CyberHub 4035 enables you to connect, play videos and games, or simply mirror your screen with any 4K TV, projector, or PC monitor equipped with an HDMI port. Supporting resolutions up to 3840 x 2160, it delivers crisp images at an ultra-smooth 60Hz refresh rate. Road Warrior The CyberHub 4035 works with popular USB-C equipped mobile tablets and smartphones letting you connect them to peripherals, displays and wired networks while charging using its USB Type-C power passthrough port with power delivery while on the road. Tough and Versatile The CyberHub 4035 is built tough to handle daily use whether on the road, at home, or in the office. Its reinforced aluminum enclosure, coupled with a high-gauge connector cord, ensures lasting reliability and cool operating conditions for all connected ports. More from the Manufacturer |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | CyberHub AUH-4035 Docking Station |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | AUH-4035 |
| Product Model | AUH-4035 |
| Product Line | CyberHub |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Charging Capability | Yes |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen Mode Supported | 4K @ 60Hz |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Cable Length | 5.90" |
| Features |
|
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Device Supported |
|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information