Adesso
Adesso AUH4051TAA Docking Station
- SKU:
- 21014509
- MPN:
- auh-4051-taa
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 12:26:06 AM PST
- Stock Update:
- 05/23/2026 12:26:06 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Fast and Stable Internet Connection
Equipped with an RJ-45 port, you can seamlessly connect your laptop to become hard wired for a fast and stable connection to your internet up to 1000Mbps.
Multiple Displays
Extend your devices display by up to three monitors via two 4K/60Hz Display ports and one 4K/60Hz HDMI port, creating the perfect work environment. (Using all three simultaneously only supports 4K/30Hz)
Up To 10Gbps Transfer Speeds
Transfer files at fast speeds and stable connection via the USB 3.2 Gen 2 Type-C port, Also includes 4 USB 3.2 ports for a maximum of 10 Gbps transfer speed.
Docking Station Lock
The docking station lock Feature on the AUH-4051 provides enhanced security by locking the device in place, This prevents unauthorized removal or tampering, ensuring the safety of critical peripherals in shared or high-traffic environments.
Mac Address Pass Through
It supports the "MAC address pass-through" feature. This feature allows the MAC address of the native Ethernet network device on the system to be used for imaging, systems management, etc. To use the "MAC address pass through" feature, the setting must be enabled in the BIOS.
The setting is located in BIOS -> Config -> Network
Up to 100 W Power Delivery
Charge your devices using the PD port achieving up to 100 W power delivery. (65W adapter included)
Package Contents:
- AUH-4051 Docking Station
- Power adapter
- Quick Start Guide
Features
- AUH-4051 Docking Station
- Power adapter
- Quick Start Guide
TAA Compliant:
Yes
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Source Type | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 6.46 oz |
| Height | 4.20" |
| Width | 2" |
| Depth | 0.63" |
| Interfaces/Ports | |
| USB Power Delivery | 100W |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C 3.2 (10 Gbps), 1 x Type-C port, PD 3.0 |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Host Interface | USB Type C |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-A | Yes |
| HDMI | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Marketing Information | Fast and Stable Internet Connection Equipped with an RJ-45 port, you can seamlessly connect your laptop to become hard wired for a fast and stable connection to your internet up to 1000Mbps. Multiple Displays Extend your devices display by up to three monitors via two 4K/60Hz Display ports and one 4K/60Hz HDMI port, creating the perfect work environment. (Using all three simultaneously only supports 4K/30Hz) Up To 10Gbps Transfer Speeds Transfer files at fast speeds and stable connection via the USB 3.2 Gen 2 Type-C port, Also includes 4 USB 3.2 ports for a maximum of 10 Gbps transfer speed. Docking Station Lock The docking station lock Feature on the AUH-4051 provides enhanced security by locking the device in place, This prevents unauthorized removal or tampering, ensuring the safety of critical peripherals in shared or high-traffic environments. Mac Address Pass Through It supports the "MAC address pass-through" feature. This feature allows the MAC address of the native Ethernet network device on the system to be used for imaging, systems management, etc. To use the "MAC address pass through" feature, the setting must be enabled in the BIOS. The setting is located in BIOS -> Config -> Network Up to 100 W Power Delivery Charge your devices using the PD port achieving up to 100 W power delivery. (65W adapter included) More from the Manufacturer |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | AUH-4051 Docking Station |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | AUH-4051-TAA |
| Product Model | AUH-4051 |
| Packaged Quantity | 10 / Case |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Charging Capability | Yes |
| Number of Displays Supported | 3 |
| Screen Mode Supported |
|
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Management Features | MAC Address Pass-through |
| Cable Length | 1.64 ft |
| Features |
|
| Supported Resolutions |
|
| Device Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information