Adesso
Adesso Bluetooth & 2.4Ghz Wireless Antimicrobial & Waterproof 2D Barcode Scanner (nuscan3500)
- SKU:
- 21248208
- MPN:
- nuscan3500
- Availability:
- Usually ships in 1-2 business days. In stock at our OK warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/22/2026 01:22:47 AM PST
- Stock Update:
- 05/22/2026 01:22:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Big things do come in small packages. Meet the Adesso NuScan 3500. This pocket sized barcode scanner weighs at just less than 3 ounces and connects to your mobile iOS/Android devices wirelessly through Bluetooth® or 2.4Ghz Wireless. With its 2D sensor, the NuScan 3500 is capable of decoding the majority of the 1D & 2D barcodes that are used in various industries such as UPCs, EANs, Code 39, Code 128, Codabars, and much more. The antimicrobial substances used to manufacture the scanner help to keep away germs and viruses rated at IP 66, this scanner is also waterproof, oilproof, and dustproof, making it a great scanning choice for industrial environments. Designed with durability in mind, the scanner has a rugged design that can withstand drops up to 10 feet. To increase its longevity, the scanner has a magnetic detachable cable where it snaps onto the scanner with ease to reduce damage to the connector port that is often caused by day-to-day connecting. Last but not least, the scanner is capable of scanning up to 300 scans per second and scanning barcodes up to 20 inches away, offering fast and accurate scanning results.
Package Contents:
- NuScan 3500 Barcode Scanner
- Magnetic Charging Cable (ACS-3500)
- Wrist Strip
- Quick Start Guide
Features
IP66
IP42
Package Contents:
- NuScan 3500 Barcode Scanner
- Magnetic Charging Cable (ACS-3500)
- Wrist Strip
- Quick Start Guide
Application/Usage:
Industrial
Retail
Warehouse
Library
Pharmacy
Healthcare
Platform Supported:
Windows
Smartphone
iOS
Android
PC
Tablet
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Handheld |
| Weight (Approximate) | 2.96 oz |
| Length | 4.2" |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 1" |
| Color Family | Black |
| Rugged | Yes |
| Width | 1.9" |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 1200 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| General Information | |
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Marketing Information | Compact reader with Bluetooth and 2.4 GHz connectivity. CMOS sensor 640 ? 480 pixels with red and white LEDs. Compatible with 1D and 2D codes (Code 39, Code 128, QR Code, DataMatrix, PDF417). Antimicrobial and waterproof housing. Drop resistant up to 1.5 m. Wireless range up to 10 m. High motion tolerance. Programmable beep and multicolor LED indicators. Rechargeable 1200 mAh battery. Black. More from the Manufacturer |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Name | NuScan 3500 Barcode Scanner |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | NUSCAN 3500 |
| Product Model | 3500 |
| Product Line | NuScan |
| Packaged Quantity | 1 / Piece |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Radio Frequency | Yes |
| Technical Information | |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Scanning Distance | 20" |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Barcode Symbology Supported | <p><b>1D:</b></p><ul><li>Code 11</li><li>Code 25</li><li>Codabar</li><li>Code 39 / Full ASCII</li><li>Code 93</li><li>Code 128</li><li>Code 32</li><li>DataBar14</li><li>EAN 128</li><li>EAN 8 &13</li><li>GS1 DataBars (Omnidirectional, Stacked Omnidirectional, Expanded, Expanded Stacked, Stacked, Limited, Truncated)</li><li>Industrial 2 of 5</li><li>Interleave 2 of 5</li><li>ITF/Matrix/Industrial/Standard), ITF 6/14</li><li>ISSN / ISBN</li><li>MSI</li><li>Plessey</li><li>Standard Code 39</li><li>TELEPEN</li><li>UPC A & E</li></ul><p><b>2D:</b></p><ul><li>DataMatrix </li><li>QR Code</li><li>Micro QR Code</li><li>PDF417</li></ul> |
| Reading Angle (Pitch) | 45° |
| Light Source | LED |
| Scanning Capability |
|
| Scanner Range | Long Range |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Drop Specification | <p>Drop up to 10 Feet</p> |
| Image Sensor Resolution | 640 x 480 |
| Features |
|
| Scan Rate | 300 scan/s |
| Motion Tolerance | 24 in/s |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Connectivity Technology | Cable/Wireless |
| Minimum Print Contrast | 30% |
Warranty Information