Adesso
Adesso Bluetooth & 2.4Ghz Wireless Antimicrobial & Waterproof 2D Barcode Scanner (nuscan5200)
- SKU:
- 21220504
- MPN:
- nuscan5200
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, MS warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 12:58:28 AM PST
- Stock Update:
- 05/24/2026 12:58:28 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
2D Scanning Engine
Easily and instantly read 2-dimensional barcode symbologies such as the common PDF 417, Data Matrix, QR, and Micro QR. 1D barcode symbologies are supported as well making the Nuscan 5200 truly reliable.
Antimicrobial
The scanner is made with antimicrobial substances to keep away germs and viruses. With regular cleaning, the scanner will undoubtedly maintain your environmental hygiene.
Waterproof
The scanner is made with antimicrobial substances to keep away germs and viruses. With an impressive IP67 rating, the Nuscan 5200 is also completely waterproof so you are wash it for regular cleaning.
Superior Scanning Performance
Equipped with its CMOS sensor the device has a motion tolerance of 24 inches per second, offering fast and accurate scanning results.
Long Scanning Range
Equipped with its CMOS sensor the device has a scanning range up to18 inchesoffering fast and accurate scanning results.
Drop Protection
With its drop protection design, the NuScan 5200 is less likely to become damaged due to accidental drops.
Package Contents:
- NuScan 5200 Barcode Scanner
- Quick Start Guide
Features
IP67
Package Contents:
- NuScan 5200 Barcode Scanner
- Quick Start Guide
Application/Usage:
Retail
Warehouse
Library
Healthcare
Pharmacy
Platform Supported:
Smartphone
Windows
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Handheld |
| Weight (Approximate) | 5.64 oz |
| Length | 6.9" |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 3.9" |
| Color Family | Black |
| Rugged | Yes |
| Width | 2.8" |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB |
| General Information | |
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Marketing Information | Reader with Bluetooth and 2.4 GHz connectivity. Charging base with USB receiver. CMOS sensor 640 ? 480 pixels with red/white LED illumination. Antimicrobial and waterproof housing. Reading depth up to 30 cm. High motion tolerance. Compatible with 1D and 2D codes. Drop resistant up to 7 m. Works with Windows and macOS. Black. More from the Manufacturer |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Name | NuScan 5200 Barcode Scanner |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | NUSCAN 5200 |
| Product Model | 5200 |
| Product Line | NuScan |
| Packaged Quantity | 1 / Piece |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Radio Frequency | Yes |
| Technical Information | |
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Scanning Distance | 18" |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Barcode Symbology Supported | <p><b>1D:</b></p><ul><li>UPC-A/E</li><li>EAN13/8</li><li>Code 128</li><li>GS1-128</li><li>Code 39(Plain & Full ASCII)</li><li>Code 93</li><li>Code 11</li><li>Code 25(ITF/Industrial/Matrix/IATA Standard)</li><li>Codabar</li><li>MSI/MSI Plessey</li><li>GS1 DataBar</li></ul><p><b>2D:</b></p><ul><li>DataMatrix </li><li>QR Code</li><li>Micro QR Code</li><li>PDF417</li></ul> |
| Reading Angle (Pitch) | 45° |
| Light Source | LED |
| Scanning Capability |
|
| Scanner Range | Long Range |
| Reading Angle (Roll) | 50° |
| Scan Pattern | Bi-directional |
| Drop Specification | <p>Withstanding 7m freefall drops</p> |
| Image Sensor Resolution | 640 x 480 |
| Features |
|
| Motion Tolerance | 24 in/s |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Connectivity Technology | Cable/Wireless |
| Minimum Print Contrast | 30% |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 122°F (50°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
Warranty Information