Adesso
Adesso EASYTOUCH130SB EasyTouch 130SB Mechanical Keyboard with Smart Card Reader
- SKU:
- 21389979
- MPN:
- easytouch-130sb
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/19/2026 03:29:51 AM PST
- Stock Update:
- 05/19/2026 03:29:51 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Full Sized Wired Mechanical Keyboard With Smart Card Reader
The Adesso EASYTOUCH 130SB is a mechanical keyboard designed for both effciency and security. Featuring a built-in smartcard reader, it enables seamless authentication for secure access to sensitive systems and data. Its slim design ensures a comfortable typing experience while saving desk space, making it an ideal solution for offices, healthcare environments, and secure workstations.
Gasket Structure
The EasyTouch 130 features a unique Gasket Structure that filling cotton add between the PCB and the positioning board, reduce the noise of the shaft knocking and provide a better type feeling.
Built-in Smart Card Reader
The built-in Smart Card Reader brings extra security and
ease for banking transactions, identification systems, secure web applications, and secure logon. Due to its secure nature, smart card keyboards are extensively used by industries like banking, healthcare, e-commerce, and government agencies. This device supports multiple international standards including ISO7816 for IC card
standard, PC/SC 2.0 for Windows Smart Card standard, Microsoft WHQL, EMV for Europay MasterCard Visa Standard and USB-IF CCID standard.
CoPilot Ai Hotkey
The Copilot AI hotkey on your keyboard provides instant access to an advanced AI assistant designed to assist you in various tasks. Simply press the designated hotkey, and Copilot AI will be ready to generate code, provide creative suggestions, or assist you with language-related tasks. It's your quick and efficient way to harness the power of AI right at your fingertips.
Touch and Feel The Key Difference
The Red mechanical switch provides a quiet and tactile feedback where you feel and hear clearly when a key has been pressed. These switches are also built to last with a lifespan of 50 million keystroke lifecycle.
2X Size Large Print Keys
The 2x-sized large print keys provide excellent contrast and greater appeal than traditional keyboards with the hard to read letters.
Features
- CE
- FCC
Operating System Compatibility:
Windows 10
Windows 11
Windows 7
Windows 8
Windows Vista
Windows XP
Windows 2000
Platform Supported:
PC
Device Supported:
Workstation
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Number of Keys | 104 |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Hot Keys |
|
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Keystroke Life | 50 Million Cycle |
| Localization | English (US) |
| Keyswitch Technology | Red Switch |
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | Smart Card Reader |
| Power Description | |
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Form Factor | Full-size |
| Keyboard/Keypad Height | 1.54" |
| Weight (Approximate) | 2.76 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 18.30" |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Length | 17.32" |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB 2.0 |
| General Information | |
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Marketing Information | Full Sized Wired Mechanical Keyboard With Smart Card Reader The Adesso EASYTOUCH 130SB is a mechanical keyboard designed for both effciency and security. Featuring a built-in smartcard reader, it enables seamless authentication for secure access to sensitive systems and data. Its slim design ensures a comfortable typing experience while saving desk space, making it an ideal solution for offices, healthcare environments, and secure workstations. Gasket Structure The EasyTouch 130 features a unique Gasket Structure that filling cotton add between the PCB and the positioning board, reduce the noise of the shaft knocking and provide a better type feeling. Built-in Smart Card Reader The built-in Smart Card Reader brings extra security and ease for banking transactions, identification systems, secure web applications, and secure logon. Due to its secure nature, smart card keyboards are extensively used by industries like banking, healthcare, e-commerce, and government agencies. This device supports multiple international standards including ISO7816 for IC card standard, PC/SC 2.0 for Windows Smart Card standard, Microsoft WHQL, EMV for Europay MasterCard Visa Standard and USB-IF CCID standard. CoPilot Ai Hotkey The Copilot AI hotkey on your keyboard provides instant access to an advanced AI assistant designed to assist you in various tasks. Simply press the designated hotkey, and Copilot AI will be ready to generate code, provide creative suggestions, or assist you with language-related tasks. It's your quick and efficient way to harness the power of AI right at your fingertips. Touch and Feel The Key Difference The Red mechanical switch provides a quiet and tactile feedback where you feel and hear clearly when a key has been pressed. These switches are also built to last with a lifespan of 50 million keystroke lifecycle. 2X Size Large Print Keys The 2x-sized large print keys provide excellent contrast and greater appeal than traditional keyboards with the hard to read letters. |
| Product Type | Keyboard |
| Product Name | EasyTouch-130SB Desktop Mechanical Keyboard with Smart Card Reader |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | EASYTOUCH-130SB |
| Product Model | 130SB |
| Product Line | Easy Touch |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information