Adesso
Adesso EASYTOUCH1300 Mechanical Gaming Keyboard Wired/Wireless/Bluetooth
- SKU:
- 21196511
- MPN:
- easytouch1300
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/11/2026 04:22:47 AM PST
- Stock Update:
- 05/11/2026 04:22:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Easytouch 1300 Mechanical Keyboard RGB Illuminated Hot Swappable Red Switches Wired Wireless Bluetooth Gaming Keyboard with Copilot AI Hotkey for Windows Mac- VERSATILE CONNECTIVITY OPTIONS - featuring wired USB 2.4GHz wireless and Bluetooth connections with multi OS compatibility for Windows 7/8/10/11 and MacOS 10.4 and above, allowing seamless switching between devices
- PREMIUM MECHANICAL RED SWITCHES - provide smooth linear typing experience with no audible click perfect for quiet environments built to last with 50 million keystroke lifespan and hot swappable design for easy customization
- RGB ILLUMINATION - with adjustable brightness settings enhances visibility in low light conditions while adding a customizable aesthetic element to your desktop setup
- UNIQUE GASKET STRUCTURE - design features cotton filling between PCB and positioning board reducing keyboard noise and delivering superior typing feel for extended comfortable use
- BUILT-IN COPILOT AI HOTKEY - gives instant access to advanced AI assistant for generating code creative suggestions and language tasks plus rechargeable 3000mAh battery ensures long lasting wireless performance
- Product Dimensions: 7.5 x 19 x 2 inches
- Item Weight: 4 pounds
- Manufacturer: Adesso Inc
The Easytouch 1300 Multi OS Illuminated Mechanical Keyboard is designed for ultimate versatility and performance. Featuring quiet and tactile red mechanical switches with a 50 million keystroke lifecycle, this keyboard supports both Windows and macOS for seamless integration into any workflow. Its RGB backlit keys offer customizable lighting effects, while hot swappable key and switch support makes personalizing your typing experience easy. The built-in 3000mAh rechargeable battery provides long-lasting use, and the Copilot AI hotkey grants quick access to advanced AI features for creative and productivity tasks. The gasket structure with added cotton reduces noise and improves typing feel, making this keyboard ideal for both professional and gaming environments. Connectivity is flexible with wired USB, 2.4GHz wireless, and Bluetooth options.
Features
Windows
macOS
Linux
Assembly Required:
No
Platform Supported:
PC
Mac
Country of Origin:
China
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Number of Keys | 104 |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Backlight Type | RGB LED |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Hot Keys |
|
| Backlight | Yes |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Keystroke Life | 50 Million Cycle |
| Localization | English (US) |
| Keyswitch Technology | Red Switch |
| Power Description | |
| Power Source | USB/Battery |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Form Factor | Full-size |
| Keyboard/Keypad Height | 1.60" |
| Weight (Approximate) | 2.80 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 19" |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.30" |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type C |
| Charging Interface | USB Type C |
| Battery Information | |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Consumption Type | Integrated Rechargeable Battery |
| General Information | |
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Marketing Information | Touch and Feel The Key Difference The Red mechanical switch provides a quiet and tactile feedback where you feel and hear clearly when a key has been pressed. These switches are also built to last with a lifespan of 50 million keystroke lifecycle. VIA support VIA is open-source software for keyboards that allows anyone to program and remap each key easily and quickly. You can personalize your own keyboard layouts, shortcuts, backlight effects, and more. CoPilot Ai Hotkey The Copilot AI hotkey on your keyboard provides instant access to an advanced AI assistant designed to assist you in various tasks. Simply press the designated hotkey, and Copilot AI will be ready to generate code, provide creative suggestions, or assist you with language-related tasks. It's your quick and efficient way to harness the power of AI right at your fingertips. Illuminated The backlit LEDs have an adjustable RGB light that is ideal for a place with low light. With the touch of the function control keys, you can customize the lighting effects. Multi OS Layout Our keyboard's multi-OS layout feature is designed for versatility, catering to users across various operating systems. With the ability to seamlessly switch between layouts for different operating systems such as Windows, macOS. USB-C Charging and Long-lasting battery The keyboard is equipped with a built-in 3000mAh battery, ensuring long-lasting usage and durability. You can enjoy extended periods of typing without worrying about frequent recharging. Hot Swappable Effortlessly personalize your gaming setup with our Easytouch keyboard's convenient hot-swappable design. Swap keycaps and switches easily using the keycap/switch puller (sold separately), allowing you to customize your keyboard without any extra tools. Gasket Structure The Easytouch 1300 features a unique Gasket Structure that filling cotton add between the PCB and the positioning board, reduce the noise of the shaft knocking and provide a better type feeling. OS switching: to switch the OS between Windows and Mac OS, if the keyboard does not recognize your system automatically. More from the Manufacturer |
| Product Type | Keyboard |
| Product Name | Easy Touch 1300 Keyboard |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | EASYTOUCH 1300 |
| Product Model | 1300 |
| Product Line | Easy Touch |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Warranty Information