Adesso
Adesso iMouseA30W A30W Mouse
- SKU:
- 21007967
- MPN:
- imousea30w
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 03:29:26 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $21.19 each 21.19 |
| Buy 3 | and pay only $19.08 each 19.08 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $17.89 each 17.89 |
| Buy 10 - 19 | and pay only $14.87 each 14.87 |
| Buy 20 or above | and pay only $14.12 each 14.12 |
- Stock Update:
- 05/23/2026 03:29:26 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Introducing the Adesso iMouse A30 the wireless USBA mouse designed to elevate your productivity with intuitive AI integration. Featuring a sleek design the iMouse A30 boasts a convenient AI CoPilot shortcut button putting advanced functionality at your ngertips. With a single press access AIpowered shortcuts for seamless navigation task management and more. The Copilot AI button on your mouse provides instant access to an advanced AI assistant designed to assist you in various tasks. Simply press the designated hotkey and Copilot AI will be ready to answer questions generate content assist with writing weather updates time and calendar technical support for your device or products and product recommendations. Discover true versatility with our ambidextrous mouse design. Engineered for both left and righthanded users this mouse ensures comfort and control for everyone. The iMouse A30 features reliable 2.4GHz wireless connectivity with up to 30 feet of range. Optical sensor technology improves precision and even lets you work on most surfaces such as wood marble and leather without a need of mouse pad. The iMouse A30 provides responsive smooth cursor control precise tracking and easy text selection thanks to its 1200 DPI.Package Contents:
- iMOUSE A30W Mouse
- Quick Start Guide
Features
Package Contents:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- iMOUSE A30W Mouse
- Quick Start Guide
Operating System Compatibility:
Windows 11
Windows 10
Windows 8
Windows 7
Mac OS X 10.6 Snow Leopard
Windows 2000
Windows Vista
Windows XP
Platform Supported:
PC
Mac
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Batteries |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 30 ft |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Resolution (dpi) | 1200 |
| Total Number of Buttons | 4 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Movement Detection | Optical |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Product Color | White |
| Height | 1.5" |
| Color Family | White |
| Width | 2.5" |
| Depth | 4.6" |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Battery Information | |
| Battery Size Supported | AA |
| Battery Included | Yes |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Marketing Information | 2.4Ghz Wireless The iMouse A30 features reliable 2.4GHz wireless connectivity with up to 30 feet of range. AI CoPilot The Copilot AI button on your mouse provides instant access to an advanced AI assistant designed to assist you in various tasks. Simply press the designated hotkey, and Copilot AI will be ready to answer questions, generate content, assist with writing, weather updates, time and calendar, technical support for your device or products, and product recommendations. Ambidextrous Design Discover true versatility with our ambidextrous mouse design. Engineered for both left and right-handed users, this mouse ensures comfort and control for everyone. Enhanced Optical Sensor Optical sensor technology improves precision and even lets you work on most surfaces such as wood, marble and leather without a need of mouse pad. 1200 DPI Resolution The iMouse A30 provides responsive, smooth cursor control, precise tracking and easy text selection thanks to its 1200 DPI. More from the Manufacturer |
| Product Type | Mouse |
| Product Name | Wireless Mouse with AI CoPilot Shortcut Button (White) |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | IMOUSE-A30W |
| Product Model | A30W |
| Product Line | iMouse |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Adesso iMouseA30W A30W Mouse
$22.62