Adesso
Adesso iMouseA50 Wireless Ergonomic Mouse
- SKU:
- 21491058
- MPN:
- imousea50
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/20/2026 12:02:59 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $26.53 each 26.53 |
| Buy 3 | and pay only $24.00 each 24 |
| Buy 4 | and pay only $22.93 each 22.93 |
| Buy 5 or above | and pay only $22.49 each 22.49 |
- Stock Update:
- 05/20/2026 12:02:59 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Bluetooth/2.4Ghz RF Wireless Ergonomic Mouse with Copilot AI Hotkey
The Adesso iMouse A50 is a ergonomic mouse designed for versatility and comfort, featuring dual-mode connectivity via Bluetooth or 2.4GHz wireless with a USB-A receiver. Its customizable buttons and built-in AI Hotkey streamline work flows, making it an ideal choice for both productivity and everyday use.
Features
Operating System Compatibility:
China
Windows 10
Windows 7
Windows 8
Windows Vista
Mac OS X 10.6 Snow Leopard
Platform Supported:
PC
Mac
Device Supported:
Desktop PC
Computer
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Batteries |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Number of Programmable Buttons | 6 |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Resolution (dpi) | 2400 |
| Total Number of Buttons | 6 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Scrolling Directions | Vertical |
| Movement Detection | Optical |
| Ergonomic Fit | Right-handed |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.72 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 1.7" |
| Color Family | Black |
| Width | 4.7" |
| Depth | 6.2" |
| Battery Information | |
| Battery Size Supported | AA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Marketing Information | Bluetooth/2.4Ghz RF Wireless Ergonomic Mouse with Copilot AI Hotkey The Adesso iMouse A50 is a ergonomic mouse designed for versatility and comfort, featuring dual-mode connectivity via Bluetooth or 2.4GHz wireless with a USB-A receiver. Its customizable buttons and built-in AI Hotkey streamline work flows, making it an ideal choice for both productivity and everyday use. |
| Product Type | Mouse |
| Product Name | iMouse A50 |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | iMouse A50 |
| Product Model | A50 |
| Product Line | iMouse |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Adesso iMouseA50 Wireless Ergonomic Mouse
$32.02