Adesso
Adesso iMouseA60 Wireless Mouse
- SKU:
- 21491064
- MPN:
- imousea60
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 05:06:10 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $30.57 each 30.57 |
| Buy 3 | and pay only $27.94 each 27.94 |
| Buy 4 or above | and pay only $26.99 each 26.99 |
- Stock Update:
- 05/21/2026 05:06:10 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Bluetooth/2.4Ghz RF Wireless Ergonomic Mouse with Copilot AI Button
The Adesso iMouse A60 is a ergonomic vertical mouse that promotes natural hand positioning to reduce wrist strain. With dual-mode connectivity via Bluetooth or 2.4GHz receiver, customizable controls, and a built-in Copilot Hotkey, it delivers comfort, flexibility, and enhanced productivity for any workspace.
Package Contents:
- iMouse A60
- USB-A Receiver
- 1 x AA Battery
- Quick Start Guide
Features
Package Contents:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- iMouse A60
- USB-A Receiver
- 1 x AA Battery
- Quick Start Guide
Operating System Compatibility:
Windows 10
Windows Vista
Mac OS X 10.6 Snow Leopard
Windows 7
Windows 8
Windows 11
Platform Supported:
PC
Mac
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Batteries |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 32.81 ft |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Resolution (dpi) | 2400 |
| Total Number of Buttons | 6 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Scrolling Directions | Vertical |
| Movement Detection | Optical |
| Wireless Receiver Interface | USB Type A |
| Ergonomic Fit | Right-handed |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.72 oz |
| Length | 6.2" |
| Product Color | Black |
| Height | 1.7" |
| Color Family | Black |
| Width | 4.7" |
| Battery Information | |
| Battery Size Supported | AA |
| Battery Included | Yes |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Marketing Information | Bluetooth/2.4Ghz RF Wireless Ergonomic Mouse with Copilot AI Button The Adesso iMouse A60 is a ergonomic vertical mouse that promotes natural hand positioning to reduce wrist strain. With dual-mode connectivity via Bluetooth or 2.4GHz receiver, customizable controls, and a built-in Copilot Hotkey, it delivers comfort, flexibility, and enhanced productivity for any workspace. |
| Product Type | Mouse |
| Product Name | iMouse A60 |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | iMouse A60 |
| Product Model | A60 |
| Product Line | iMouse |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Adesso iMouseA60 Wireless Mouse
$35.58