Adesso
Adesso NuScan 2500 Barcode Scanner (nuscan2500)
- SKU:
- 21216263
- MPN:
- nuscan2500
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, MS, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 12:58:28 AM PST
- Stock Update:
- 05/24/2026 12:58:28 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Switch effortlessly between Bluetooth and 2.4GHz wireless modes to suit different operational needs. The 2D scanning engine offers decoding capability for 2D barcodes like PDF417 Data Matrix QR Code MicroQR as well as common 1D barcodes. The scanner s spill resistant design helps to prevent fluids from staying inside which would otherwise cause damage to the scanner. The scanner is made with antimicrobial substances to keep away germs and viruses. With regular cleaning the scanner will undoubtedly maintain your environmental hygiene. Equipped with its CMOS sensor the device has a motion tolerance of 5 inches per second offering fast and accurate scanning results. With its drop protection design the NuScan 2500 is less likely to become damaged due to accidental drops. The 2D CMOS decoding engine is able to scan barcodes up to 12 inches scan depth.Package Contents:
- NuScan 2500 Barcode Scanner
- Charging Cradle
- USB Cable
- Quick Start Guide
Features
Package Contents:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- NuScan 2500 Barcode Scanner
- Charging Cradle
- USB Cable
- Quick Start Guide
Application/Usage:
Retail
Warehouse
Library
Pharmacy
Healthcare
Platform Supported:
Windows
Android
Smartphone
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Handheld |
| Weight (Approximate) | 6.14 oz |
| Length | 6.8" |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 2.7" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.7" |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| General Information | |
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Marketing Information | Reader with Bluetooth and 2.4 GHz connectivity. Wireless range up to 9 m. CMOS sensor 640 ? 480 pixels with visible red LEDs 650 nm. Compatible with 1D and 2D codes (Code 39, Data Matrix). Minimum bar width 5 mil (1D) and 10 mil (2D). Depth of field up to 30 cm. Motion tolerance 60 cm/s. Reading angles ±360° roll, ±45° pitch, ±40° yaw. Antimicrobial and splash-resistant housing. Drop resistant up to 1.5 m. Lithium-ion battery 2000 mAh with 3-4 hours charging time. Includes a charging base, a USB cable and a quick start guide. Black. More from the Manufacturer |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Name | NuScan 2500 Barcode Scanner |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | NUSCAN 2500 |
| Product Model | 2500 |
| Product Line | NuScan |
| Packaged Quantity | 1 / Piece |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Radio Frequency | Yes |
| Technical Information | |
| Cable Type Included | USB |
| Reading Angle (Skew) | 40° |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Scanning Distance | 12" |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Barcode Symbology Supported | <p><b>1D:</b></p><ul><li>Code 128, EAN8/13, ISSN, ISBN, UPC-A/E, Code 25 (ITF/Matrix/Industrial/Standard), ITF 6/14, Code 39, Code 39 Full ASCII, Codabar, Code 93, Code 11, Plessy, MSI Plessy, GS1 DataBars (Omnidirectional, Stacked Omnidirectional, Expanded, Expanded Stacked, Stacked, Limited, Truncated).</li></ul><p><b>2D:</b></p><ul><li>PDF 417, QR Codes, Micro QR Codes, and Data Matrix</li></ul> |
| Reading Angle (Pitch) | 45° |
| Light Source | LED |
| Scanning Capability |
|
| Scanner Range | Long Range |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Drop Specification | <p>Withstanding 1.5m freefall drops</p> |
| Features |
|
| Motion Tolerance | 24 in/s |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Connectivity Technology | Cable/Wireless |
| Minimum Print Contrast | 30% |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 122°F (50°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 20% to 95% |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Adesso NuScan 2500 Barcode Scanner (nuscan2500)
$179.99