Adesso
Adesso NUSCAN3000 Wireless 2D Barcode Scanner
- SKU:
- 21250809
- MPN:
- nuscan3000
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/22/2026 03:36:02 PM PST
- Stock Update:
- 05/22/2026 03:36:02 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
2D Scanning Engine
Drop Protection Long Scanning Range The 2D scanning engine oers decoding capability for 2D barcodes like PDF417, Data Matrix, QR Code, MicroQR as well as common 1D barcodes
Bluetooth, 2.4Ghz and Wired Connection
This barcode scanner oers versatile connectivity with Bluetooth, 2.4GHz wireless, and wired USB options. Seamlessly switch between modes for maximum exibility-connect wirelessly via Bluetooth for mobile use, use the 2.4GHz dongle for stable long-range transmission, or plug in via USB for instant, reliable scanning. Perfect for warehouses, retail, and inventory management.
Superior Scanning Performance
Equipped with its CMOS sensor the device has a motion tolerance of 5 inches per second, oering fast and accurate.
Drop Protection
With its drop protection and rugged design, the NuScan 3000 can withstand accidental drops of up to 4 feet
Long Scanning Range
The 2D CMOS decoding engine is able to scan barcodes up to 12 inches scan depth.
Package Contents:
- Adesso NuScan 3000
- Charging Cradle
- 2.4Ghz Receiver
- Quick Start User Guide
Features
IP42
Package Contents:
- Adesso NuScan 3000
- Charging Cradle
- 2.4Ghz Receiver
- Quick Start User Guide
Application/Usage:
Warehouse
Inventory
Retail
Platform Supported:
Windows
Mac
Android
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.96 oz |
| Length | 4.2" |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 1" |
| Color Family | Black |
| Rugged | Yes |
| Width | 1.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 14 Hour |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| General Information | |
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Marketing Information | Bluetooth, 2.4 GHz and wired USB connectivity. Wireless range up to 80 m (2.4 GHz) and 15 m (Bluetooth). CMOS sensor 640 ? 480 pixels. Compatible with 1D and 2D codes (Code 39, Data Matrix). Minimum bar width 5 mil (1D) and 10 mil (2D). Depth of field 0 to 30 cm. IP52 design resistant to water and dust. Drop resistant up to 1 m. Lithium-polymer battery 2000 mAh providing up to 11 hours runtime. Includes a charging base, a 2.4 GHz receiver and a quick start guide. Black. More from the Manufacturer |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Name | NuScan 3000 Barcode Scanner |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | NUSCAN 3000 |
| Product Model | 3000 |
| Product Line | NuScan |
| Packaged Quantity | 1 / Piece |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Technical Information | |
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 4.1 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 15 mil |
| Barcode Symbology Supported | <p><b>1D:</b></p><ul><li>UPC/EAN/JAN</li><li>UPC/EAN with supplementary</li><li>JAN 8 & Jan 13</li><li>ISBN/ISSN</li><li>Code 39</li><li>ASCII</li><li>Codabar</li><li>Code 128</li><li>Code 93</li><li>Interleaved 2 of 5</li><li>Industrial 2 of 5</li><li>Standard 2 of 5</li><li>GS1 DataBar</li><li>Matrix 2 of 5.</li></ul><p>2D:</p><ul><li>QR</li><li>Micro QR</li><li>PDF417</li><li>Datamatrix</li><li>Azetec</li><li>Matrix</li></ul> |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Scanning Capability |
|
| Scanner Range | Long Range |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Illumination Type | LED |
| Drop Specification | <p>With its drop protection and rugged design, the NuScan 3000 can withstand accidental drops of up to 4 feet.</p> |
| Image Sensor Resolution | 640 x 480 |
| Features | Beep |
| Motion Tolerance | 5 in/s |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Connectivity Technology | Cable/Wireless |
| Minimum Print Contrast | 20% |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature | 14°F (-10°C) to 122°F (50°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 140°F (60°C) |
Warranty Information