Adesso
GekoGear Orbit D400 4K Rearview Mirror Dash Cam with 1080P Backup Cam (orbit-d400)
- SKU:
- 20725221
- MPN:
- orbit-d400
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 02:32:14 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 4 | and pay only $236.25 each 236.25 |
| Buy 5 or above | and pay only $232.49 each 232.49 |
- Stock Update:
- 05/26/2026 02:32:14 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Introducing the GekoGear Orbit D400, a premium digital rearview display mirror that improves your driving experience. Equipped with an ultra-high-definition 4K front-facing dashcam and a 1080p rear-mounted camera, the D400 delivers unparalleled clarity and comprehensive coverage of both the front and rear of the vehicle. It features a vibrant 9-inch touchscreen display for intuitive control, motion detection for round-the-clock vehicle monitoring, G-Sensor clip locking for securing critical incident footage, and a vehicle reversing assist mode. The D400 enhances rearview functionality with its built-in clip management and viewer system, allowing immediate access to footage safely stored on the included 32GB microSD card.
Ultra-HD Eyes on the Road with Dual Cameras
The Orbit D400 dashcams effortlessly monitor the road ahead and behind while driving, capturing every moment in pristine 4K and 1080p Full HD video. With features like emergency clip locking, it's engineered to enhance safety during both driving and parking on every journey.
A Touch of Innovation
Featuring a responsive, high-definition IPS touch display, the Orbit D400 provides drivers with a sharp, bright, and unobstructed view of the vehicle's front and rear - all with zero latency. Its intuitive touch interface and quick response allow easy access to all its innovative features.
Built-In DVR
Access recorded clips instantly with the tap of a finger through the Orbit D100's built-in DVR app. This feature allows you to playback, lock/unlock, or delete clips without needing to remove the included microSD card. It's a convenient way to manage all clips directly on the device.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 12 Month |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 9.7" |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Memory | |
| Memory Card Supported | microSD |
| General Information | |
| Brand Name | GekoGear |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Marketing Information | Introducing the GekoGear Orbit D400, a premium digital rearview display mirror that improves your driving experience. Equipped with an ultra-high-definition 4K front-facing dashcam and a 1080p rear-mounted camera, the D400 delivers unparalleled clarity and comprehensive coverage of both the front and rear of the vehicle. It features a vibrant 11.8-inch touchscreen display for intuitive control, motion detection for round-the-clock vehicle monitoring, G-Sensor clip locking for securing critical incident footage, and a vehicle reversing assist mode. The D400 enhances rearview functionality with its built-in clip management and viewer system, allowing immediate access to footage safely stored on the included 32GB microSD card. Ultra-HD Eyes on the Road with Dual Cameras The Orbit D400 dashcams effortlessly monitor the road ahead and behind while driving, capturing every moment in pristine 4K and 1080p Full HD video. With features like emergency clip locking, it's engineered to enhance safety during both driving and parking on every journey. A Touch of Innovation Featuring a responsive, high-definition IPS touch display, the Orbit D400 provides drivers with a sharp, bright, and unobstructed view of the vehicle's front and rear - all with zero latency. Its intuitive touch interface and quick response allow easy access to all its innovative features. Built-In DVR Access recorded clips instantly with the tap of a finger through the Orbit D100's built-in DVR app. This feature allows you to playback, lock/unlock, or delete clips without needing to remove the included microSD card. It's a convenient way to manage all clips directly on the device. More from the Manufacturer |
| Product Type | Vehicle Camera |
| Product Name | Orbit D400 4K Rearview Mirror Dash Cam with 1080P Backup Cam |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | ORBIT D400 |
| Product Model | D400 |
| Product Line | Orbit |
| Camera | |
| Camera Type | Rear View |
Warranty Information