Adesso
Adesso Wireless presenter mouse [Air Mouse Elite] (imousep20)
- SKU:
- 19253483
- MPN:
- imousep20_2
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/22/2026 03:30:24 AM PST
- Stock Update:
- 05/22/2026 03:30:24 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
With the iMouse P20 you can deliver presentations and lectures from up to 100 feet away with just the wave of your hand. Control your pc or Mac using our Air Mouse Elite as your laser travel mouse or in the air with Adesso s patented motion-sensing technology. With 100 feet of wireless working distance and 12 different channels each with 65 536 IDs tangled wires and signal interferences from other wireless devices are a thing of the past. The built-in motion sensor allows waving the mouse in air and the mouse pointer will move according to the waving motion enabling you to have computer control from anywhere in the room. The iMouse P20 is a 2-in-1 wireless presenter mouse that with a simple switch it instantly transforms from a wireless desktop mouse to a wireless air mouse presenter. The iMouse P20 has universal compatibility with Windows Mac OS and Android making it truly versatile in different operating system environments. The iMouse P20 is compatible with some of the most popular presentation software such Windows Office (PowerPoint/Word/Excel/OneNote) iWork (Pages/Numbers/Keynote) Prezi and Google Slides. Weighing at less than 3 ounces the iMouse P20 is extremely lightweight making it stress-free and the ideal presenter/-mouse for both working and traveling.Package Contents:
- iMouse P20 Mouse/Presentation Pointer
- Desktop Charging Cradle and USB Charging Cable
- 2.4 GHz USB Receiver
- Quick Start Guide
- Downloadable MotionTools Software for Windows
Features
Package Contents:
PC
Desktop Computer
- iMouse P20 Mouse/Presentation Pointer
- Desktop Charging Cradle and USB Charging Cable
- 2.4 GHz USB Receiver
- Quick Start Guide
- Downloadable MotionTools Software for Windows
Operating System Compatibility:
Windows 10
Windows 8
Windows 7
Windows XP
Windows Vista
Platform Supported:
PC
Device Supported:
Desktop Computer
Specs
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Rechargeable | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3 oz |
| Height | 4.6" |
| Width | 2.3" |
| Depth | 1.6" |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| General Information | |
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Marketing Information | 2.4 GHz Wireless Technology With a 100 feet of wireless working distance and 12 different channels each with 65,536 IDs, tangled wires and signal interferences from other wireless devices are a thing of the past. Air Mouse The built-in motion sensor allows waving the mouse in air and the mouse pointer will move according to the waving motion, enabling you to have computer control from anywhere in the room. Dual Mode The iMouse P20 is a 2-in-1 wireless presenter mouse where with a simple switch, it instantly transforms from a wireless desktop mouse to a wireless air mouse presenter. Universal Compatibility The iMouse P20 has universal compatibility with Windows, Mac OS, and Android, making it truly versatile in different operating system environments. Multiple Software Compatibility The iMouse P20 is compatible with some of the most popular presentation softwares such Windows Once (PowerPoint/Word/Excel/OneNote), iWork (Pages/Numbers/Keynote), Prezi, and Google Slides. Compact & Portable Weighing at less than 3 ounces, the iMouse P20 is extremely lightweight, making it stress-free and the ideal presenter/mouse for both working and traveling. More from the Manufacturer |
| Product Type | Mouse/Presentation Pointer |
| Product Name | iMouse P20 Mouse/Presentation Pointer |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | IMOUSEP20 |
| Product Model | P20 |
| Product Line | iMouse |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Adesso Wireless presenter mouse [Air Mouse Elite] (imousep20)
$80.24