Adesso
Adesso WKB1400FB 2.4GHz Wireless Keyboard with Built-in Fingerprint Reader
- SKU:
- 21528435
- MPN:
- wkb-1400fb
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 03:31:09 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $71.99 each 71.99 |
- Stock Update:
- 05/18/2026 03:31:09 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Low Profile
Low-profile membrane keys offer a slim, streamlined design for keyboards, providing a quieter and smoother typing experience. These keys require minimal force to press, reducing finger fatigue and enhancing comfort during extended use. Ideal for those seeking a sleek, modern aesthetic without compromising functionality.
Features
Operating System Compatibility:
China
macOS
Windows 10
Windows 11
Platform Supported:
Mac
PC
Country of Origin:
China
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Number of Keys | 104 |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 32.81 ft |
| Hot Keys |
|
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Keystroke Life | 5 Million Cycle |
| Localization | English (US) |
| Security Algorithms | 256-bit AES |
| Keyswitch Technology | Membrane/Scissor |
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | Fingerprint Reader |
| Power Description | |
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Compact |
| Keyboard/Keypad Height | 1.10" |
| Weight (Approximate) | 1.54 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 17" |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Length | 17.09" |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Wireless Receiver Interface | USB |
| General Information | |
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Marketing Information | Low Profile Low-profile membrane keys offer a slim, streamlined design for keyboards, providing a quieter and smoother typing experience. These keys require minimal force to press, reducing finger fatigue and enhancing comfort during extended use. Ideal for those seeking a sleek, modern aesthetic without compromising functionality. More from the Manufacturer |
| Product Type | Keyboard |
| Product Name | WKB-1400FB Keyboard |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | WKB-1400FB |
| Product Model | WKB-1400FB |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Adesso WKB1400FB 2.4GHz Wireless Keyboard with Built-in Fingerprint Reader
$76.02