Ace Office
Advantus Super Stacker Stackable Pencil Box - Stackable - External Dimensionsplastic - Clear - Marker, Pen/pencil, Crayon (AVT40309)
- SKU:
- 18101569
- MPN:
- avt-40309
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/14/2026 06:30:49 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $11.16 each 11.16 |
| Buy 3 - 9 | and pay only $8.46 each 8.46 |
| Buy 10 - 19 | and pay only $4.95 each 4.95 |
| Buy 20 - 27 | and pay only $3.24 each 3.24 |
| Buy 28 or above | and pay only $2.96 each 2.96 |
- Stock Update:
- 05/14/2026 06:30:49 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Durable pencil box is the perfect school-time companion. Stackable design helps conserve space in busy classrooms. Snap-tight lid and handles keep contents secure. Convenient box stores a variety of school supplies, holding 50+ pencils, 25+ pens, 20+ markers or 64 crayons. Clear case allows for easy recognition of contents--no need to dig for your favorite color. For Use With: School Supplies; Color(s): Clear; Color Family: Clear; Material(s): Plastic.For Use With:School Supplies
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Clear |
| Height | 1.6" |
| Color Family | Clear |
| Exterior Material | Plastic |
| Width | 8.5" |
| Depth | 4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 90 Day |
| General Information | |
| Brand Name | Super Stacker |
| Manufacturer Website Address | http://www.advantus.com |
| Marketing Information | Stackable pencil box offers a great way to organize writing utensils in your classroom or work area. Clear design offers visibility of the contents. Plastic pencil box holds: more than 50 pencils, more than 25 pens, more than 20 markers or more than 64 crayons. |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | Pencil Box |
| Manufacturer | Advantus Corp |
| Manufacturer Part Number | 40309 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Case Style | Box |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Advantus Super Stacker Stackable Pencil Box - Stackable - External Dimensionsplastic - Clear - Marker, Pen/pencil, Crayon (AVT40309)
$18.06