Ampad
Ampad Classic Wirebound Legal Pad - 70 Sheet - 20 Lb - 8.50" X 11.75" - 1 Each - White Paper Green Cover (20811)
- SKU:
- 18069931
- MPN:
- 20-811
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/30/2026 09:05:54 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $16.94 each 16.94 |
| Buy 3 | and pay only $14.23 each 14.23 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $12.26 each 12.26 |
| Buy 10 - 27 | and pay only $9.79 each 9.79 |
| Buy 28 or above | and pay only $8.60 each 8.6 |
- Stock Update:
- 05/30/2026 09:05:54 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Fine-quality, heavier weight paper features a convenient Project Notes format with a project header, numbered lines and a Prepared By/Date block. An attractive, laminated paperboard front cover with metallic-gold accents and gold-wire binding along with a sturdy, extra-strong, 80-point chipboard backing strikes the perfect balance between professional performance and attractive presentation. Microperforated sheets ensure clean, tear-free separation. Pocket-Sized Indicator: N; Pad-Binding Type: Spiral Coil; Pad-Binding Details: Coil-Lock: Soft Cover; Pad-Binding Edge: Top.Global Product Type:Paper Pads/Note Pads-Business & Planning Pads
Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
0%
No
Mexico
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
0%
Recycled:
No
Country of Origin:
Mexico
Specs
| General Information | |
| Brand Name | Ampad |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Marketing Information | Wirebound pad contains 70 sheets of smooth, 20 lb. white paper with numbered lines and space for project headings for quick reference. Each sheet is legal/wide-ruled with 11/32" line spaces and a 1-1/4" left margin. Microperforations allow easy removal. Design includes an extra-stiff, 80 point back. |
| Product Type | Notepad |
| Product Name | Classic Wirebound Legal Pad |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 20811 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Cover Color | Green |
| Basis Weight | 20 lb |
| Number of Sheets | 70 |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11 3/4" |
| Features |
|
| Margin Left Space | 1.25" |
| Binding Type | Wire Bound |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Ampad Classic Wirebound Legal Pad - 70 Sheet - 20 Lb - 8.50" X 11.75" - 1 Each - White Paper Green Cover (20811)
$23.36