Ampad
Ampad Gold Fibre Premium Legal/wide-ruled Writing Pad - 50 Sheet - 20 Lb - Legal/wide Ruled - Letter 8.50" X 11" - 4 / Pack - Canary Paper (AMP20032)
- SKU:
- 18069961
- MPN:
- 20-032
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, CT, FL, GA, MN, MO, NC, NY, OH, PA, TX, WI warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 10:19:23 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $25.14 each 25.14 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $23.32 each 23.32 |
| Buy 5 | and pay only $22.62 each 22.62 |
| Buy 6 - 7 | and pay only $21.70 each 21.7 |
| Buy 8 or above | and pay only $21.30 each 21.3 |
- Stock Update:
- 05/21/2026 10:19:23 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ampad Gold Fibre Writing Pads have smooth, premium-weight writing paper that resists ink bleeding and show through. Extra-strong rigid chipboard backing for easy handheld use and provides firm writing support. Classic format preferred by attorneys and professionals gives quick access to notes. Micro-perforated sheets detach easily for a tidy book. Crisp line ruling allows writing to stand out from page. Pocket-Sized Indicator: N; Pad-Binding Type: Stapled; Pad-Binding Details: Heavy-Duty Staples; Pad-Binding Edge: Top.Global Product Type:General Purpose Pads
Features
Assembly Required:
No
20%
Yes
Mexico
No
Post-consumer-waste%:
20%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
Mexico
Specs
| General Information | |
| Brand Name | Ampad |
| Manufacturer Website Address | http://www.esselte.com |
| Marketing Information | Perforated pad is ideal for office and home use. Watermarked paper will not bleed through. Leatherlike binding at top is stapled and glued. Extra-thick, chipboard back offers stiff support when writing. Sheets are ruled and microperforated for clean separation. Pad contains 50 sheets. |
| Product Type | Notepad |
| Product Name | Gold Fibre Premium Legal/wide - ruled Writing Pad - Letter |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 20-032 |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Information | |
| Number of Sheets | 50 |
| Binding Color | Red |
| Sheet Color | Canary |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Binding Location | Top |
| Margin Left Space | 1.25" |
| Binding Type | Stapled/Glued |
| Basis Weight | 20 lb |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Binder Material | Leatherette |
| Features |
|
| Sheet Type | Watermark |
| Sheet Standard | Letter |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Ampad Gold Fibre Premium Legal/wide-ruled Writing Pad - 50 Sheet - 20 Lb - Legal/wide Ruled - Letter 8.50" X 11" - 4 / Pack - Canary Paper (AMP20032)
$28.41