Ancor
Ancor 703079 True Rms 12 Function Digital Snap-Around Meter
- SKU:
- 18599617
- MPN:
- 703079
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/15/2026 10:27:44 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $176.23 each 176.23 |
- Stock Update:
- 05/15/2026 10:27:44 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ancor True RMS 12 Function
Digital Snap-Around Multimeter
Model: 703079- Easy to reead backlit OLED screen
- Non-contact AC voltage testin
- Providees accurate reeadings for both puree sin wave and modified sine wave elecctrial circuits
- Zeroing function
- Flashlight for us in dark compartments
- Includes convenint carrying cas
- Batteries: three AAA Batteris (not included)
- Continuity
- Diode Test
- NCV
| DC Voltage (V) | 600.0mV, 6000mV/6.000V, 60.00V, 600.0V, 1000V |
| AC Voltage (V) | 600.0mV, 6000mV/6.000V, 60.00V, 600.0V, 750V |
| DC Current (A) | 60.00A, 600.0A |
| AC Current (A) | 60.00A, 600.0A |
| Resistance | 600.0, 6000/6.000k, 60.00k, 600.0k, 6.000M. 60.00M |
| Capacitance (F) | 60.00nF, 600.0nF, 6.000uF, 60.00uF, 600.0uF, 6.000mF |
| Frequency (Hz) | 10.00Hz-1.000MHz |
| Temperature (°F) | -40°F to 1832°F |
| Temperature (°C) | -40°C to 1000°C |
| Overload Protection | 1000V DC, 750V AC |
| CAT Rating | CAT II 1000V, CATIII 600V |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Ancor 703079 True Rms 12 Function Digital Snap-Around Meter
$179.89