APC
APC 20 kVA Rack Mountable Maintenance Bypass Switch (sbp16kp)
- SKU:
- 18849202
- MPN:
- sbp16kp
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MS warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/14/2026 11:23:16 PM PST
- Stock Update:
- 05/14/2026 11:23:16 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Bypass switch (rack-mountable) - AC 200/240 V - output connectors: 3 - 4U - 19" - black - for P/N: SURT7500RMXLT-1TF5APC Service Bypass Panel - bypass switch
Features
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Yes
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=SBP16KP_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
20 kVA Rack Mountable Maintenance Bypass Switch Installation guide Rack mounting brackets User manual
CSA|GOST
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=SBP16KP_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Yes
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=SBP16KP_ROHS_DECLARATION&p_FileName=SBP16KPKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
United States
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Product Take Back Program:
Yes
EU RoHS Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=SBP16KP_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Package Contents:
Certifications & Standards:
CSA|GOST
REACH Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=SBP16KP_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Environmentally Friendly:
Yes
RoHS Exemption Information:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=SBP16KP_ROHS_DECLARATION&p_FileName=SBP16KPKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
For Country/Region:
United States
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage |
|
| Load Capacity (VA) | 20 kW |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 47.09 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 7" |
| Color Family | Black |
| Mounting Location | Front |
| Mounting Preference | Lower |
| Width | 17" |
| Rack Height | 4U |
| Depth | 26" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The APC Service Bypass Panel support voltage of 200V, 208V, and 240V. It features a 4U rack-mount design and is rack mountable. It includes an installation guide, rack mounting brackets, and a user manual. |
| Product Type | Bypass Switch |
| Product Name | 20 kVA Rack Mountable Maintenance Bypass Switch |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | SBP16KP |
| Product Model | SBP16KP |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Receptacles |
|
| Protection Type | Overload |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC 20 kVA Rack Mountable Maintenance Bypass Switch (sbp16kp)
$1,915.95