American Power Conversion
APC by Schneider Electric 8-Outlets 2.2kVA PDU (SBP2200RM)
- SKU:
- 18133714
- MPN:
- sbp2200rm
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/25/2026 11:42:08 PM PST
- Stock Update:
- 04/25/2026 11:42:08 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Package Contents:
- 8-Outlets 2.2kVA PDU
- Rack Mounting Brackets
- User Manual
Features
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Yes
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=66016922&lang=en-us
8-Outlets 2.2kVA PDU Rack mounting brackets User manual
T?V
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=66016922&lang=en-us
Yes
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=SBP2200RM_ROHS_DECLARATION&p_FileName=SBP2200RMKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
United States
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Philippines
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Product Take Back Program:
Yes
EU RoHS Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=66016922&lang=en-us
Package Contents:
Certifications & Standards:
T?V
REACH Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=66016922&lang=en-us
Environmentally Friendly:
Yes
RoHS Exemption Information:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=SBP2200RM_ROHS_DECLARATION&p_FileName=SBP2200RMKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
For Country/Region:
United States
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Philippines
Specs
| Power Description | |
| Power Rating (VA) | 2200 VA |
| Input Voltage | 120 V |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 6.50 lb |
| Cord Length | 7.87 ft |
| Placement | Front |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Number of Cord/Cable | 1 |
| Height | 3.5" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Width | 17" |
| Rack Height | 2U |
| Depth | 3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The APC Service Bypass Panel supports output voltage of 120V. It includes 8 NEMA 5-15R and 2 5-20R outlets. It features a 2U rack-mount design and is rack mountable. It includes rack mounting brackets and a user manual. |
| Product Type | PDU |
| Product Name | 8-Outlets 2.2kVA PDU |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | SBP2200RM |
| Product Model | SBP2200RM |
| Technical Information | |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-20P |
| Protection Type | Overload Protection |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC by Schneider Electric 8-Outlets 2.2kVA PDU (SBP2200RM)
$396.53