APC
APC AP5821 USB KVM Cable for Integrated LCD Console 6'
- SKU:
- 18140706
- MPN:
- ap5821
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 11:24:01 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $83.01 each 83.01 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $81.03 each 81.03 |
| Buy 5 or above | and pay only $79.45 each 79.45 |
- Stock Update:
- 05/27/2026 11:24:01 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Apc Integrated LCD KVM USB Cable- Type: KVM Cable
- Product Dimensions: 0 x 0 x 0 inches
- Item Weight: 2.4 ounces
APC Keyboard / video / mouse (KVM) cable - USB, HD-15 (VGA) (M) to HD-15 (VGA) (M) - 6 ft - for P/N: AP5201, AP5202, KVM1116R
Features
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
No
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP5821_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
WARNING: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Yes
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP5821_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AP5821_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AP5821KIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008EN
United States
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Product Take Back Program:
No
EU RoHS Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP5821_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Certifications & Standards:
WARNING: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Environmentally Friendly:
Yes
REACH Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP5821_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
RoHS Exemption Information:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AP5821_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AP5821KIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008EN
For Country/Region:
United States
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.15 lb |
| Product Color |
|
| Height | 0.5" |
| Color Family | Multicolor |
| Width | 1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The APC Integrated Rack LCD KVM USB Cable is a 6 feet cable compatible with KVM switches. It has a USB 2.0 type A male connector and a SUB-D 15HD male VGA monitor connector. The cable is available in black, blue, and green color. It is not rack-mountable. |
| Product Type | KVM Cable |
| Product Name | Integrated Rack LCD/KVM USB Cable - 6ft (1.8m) |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AP5821 |
| Product Model | AP5821 |
| Technical Information | |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector on First End Details |
|
| Connector Type on First End |
|
| Connector Type on Second End | HD-15 - Male |
| Cable Length | 5.91 ft |
| Conductor | Copper |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC AP5821 USB KVM Cable for Integrated LCD Console 6'
$87.09