APC
APC by Schneider Electric Metered-by-Outlet Rack PDU AP8659
- SKU:
- 18268305
- MPN:
- ap8659
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 12:29:28 AM PST
- Stock Update:
- 05/24/2026 12:29:28 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
APC Metered by Outlet with Switching Rack Power Distribution Units (PDUs) enable advanced, user-customizable power control and individual outlet power metering. Remote outlet level controls allow power on/off functionality for power recycling to reboot locked-up equipment and to avoid unauthorized use of individual outlets. Power sequencing delays allow users to define the order in which to power up or down attached equipment. Avoid circuit overload during power recovery and extend uptime of critical equipment by prioritizing the load shedding. Current metering provides real-time remote monitoring of connected loads. Switched Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, and locking IEC receptacles. User-defined alarms warn of potential circuit overloads before critical IT failures occur. Users can access, configure, and control Switched rack PDUs through secure Web, SNMP, or Telnet Interfaces and is complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Capacity Manager and Change Manager.
Features
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1612033_EN
Product Take Back Program:
No
EU RoHS Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP8659_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Certifications & Standards:
PSE|UL Listed|VCCI Class A|VDE
REACH Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP8659_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Package Contents:
RoHS Exemption Information:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AP8659_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AP8659KIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1612033EN
For Country/Region:
United States
Country of Origin:
India
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 13.43 lb |
| Placement | Side |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 72" |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mounting Preference | No Preference |
| Width | 2.2" |
| Rack Height | 0U |
| Depth | 2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | APC Metered by Outlet with Switching Rack Power Distribution Units (PDUs) enable advanced, user-customizable power control and individual outlet power metering. Remote outlet level controls allow power on/off functionality for power recycling to reboot locked-up equipment and to avoid unauthorized use of individual outlets. Power sequencing delays allow users to define the order in which to power up or down attached equipment. Avoid circuit overload during power recovery and extend uptime of critical equipment by prioritizing the load shedding. Current metering provides real-time remote monitoring of connected loads. Switched Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, and locking IEC receptacles. User-defined alarms warn of potential circuit overloads before critical IT failures occur Users can access, configure, and control Switched Rack PDUs through secure Web, SNMP, or Telnet Interfaces and is complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Capacity Manager and Change Manager. |
| Product Type | PDU |
| Product Name | Metered-by-Outlet Rack PDU |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AP8659 |
| Product Series | Switched Metered |
| Product Line | NetShelter |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
| PDU Type | Metered-by-Outlet |
| Management | |
| Management | <p><b>Protocols:</b></p><ul><li>SNMP</li><li>Telnet</li></ul> |
Warranty Information