APC
Power Cord Kit [6 ea], Locking, C19 to C20, 1.8m, Blue (ap8716sx593)
- SKU:
- 21295036
- MPN:
- ap8716sx593
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/10/2026 11:56:25 PM PST
- Stock Update:
- 05/10/2026 11:56:25 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Wide selection of Rack PDU power cords for a variety of IT equipment.
Features
End of Life Manual Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1511004_EN
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
No
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP8716SX593_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
CCC|CSA|PSE|UL Listed|VDE
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP8716SX593_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Yes
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1511004EN
United States
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1511004_EN
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Product Take Back Program:
No
EU RoHS Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP8716SX593_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Certifications & Standards:
CCC|CSA|PSE|UL Listed|VDE
REACH Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP8716SX593_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1511004EN
For Country/Region:
United States
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.76 lb |
| Cord Length | 0.07" |
| Product Color | Blue |
| Height | 11.8" |
| Color Family | Blue |
| Mounting Preference | No Preference |
| Width | 3.1" |
| Depth | 2.8" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 2 years repair or replace |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Wide selection of Rack PDU power cords for a variety of IT equipment. |
| Product Type | Standard Power Cord |
| Product Name | NetShelter Standard Power Cord |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AP8716SX593 |
| Product Line | NetShelter |
| Packaged Quantity | 6 |
| Technical Information | |
| First End Connector Detail | 3-Pin IEC 60320 C19 Female |
| First End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Second End Connector Detail | 3-Pin IEC 60320 C20 Male |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Power Cord Kit [6 ea], Locking, C19 to C20, 1.8m, Blue (ap8716sx593)
$304.69