APC
APC AP9335TH Temperature & Humidity Sensor
- SKU:
- 18143093
- MPN:
- ap9335th
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/25/2026 02:42:29 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $150.11 each 150.11 |
| Buy 3 | and pay only $147.64 each 147.64 |
| Buy 4 or above | and pay only $142.63 each 142.63 |
- Stock Update:
- 05/25/2026 02:42:29 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
APC AP9335TH Temperature & Humidity Sensor- SCHNEIDER ELECTRIC IT USA AP9335TH TEMPERATURE & HUMIDITY SENSOR
- Product Dimensions: 0.2 x 0.2 x 0.2 inches
- Item Weight: 4.8 ounces
- Department: default
- Manufacturer: APC
Shipping Height: 0.8 Shipping Width: 6.3 Master Pack Qty: 1 General Information Manufacturer: American Power Conversion Corp Manufacturer Part Number: AP9335TH Brand Name: APC Product Name: Temperature & Humidity Sensor Product Type: Temperature & Humidity Sensor Physical Characteristics Dimensions: 0.2 Height x 0.2 Width x 0.2 Depth Weight (Approximate): 6.35 oz - Net Miscellaneous Package Contents: Temperature & Humidity Sensor Installation Guide Warranty Standard Warranty: 2 Year
Features
Product Take Back Program:
No
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP9335TH_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
WARNING: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP9335TH_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
No Preference
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Product Orientation: Tower
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AP9335TH_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AP9335THKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008EN
United States
India
0U
No
EU RoHS Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP9335TH_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Certifications & Standards:
WARNING: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
REACH Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP9335TH_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Mounting Preference:
No Preference
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Package Contents:
- Temperature & Humidity Sensor
- Installation Guide
Additional Information:
Product Orientation: Tower
RoHS Exemption Information:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AP9335TH_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AP9335THKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008EN
For Country/Region:
United States
Country of Origin:
India
Rack Height:
0U
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 0.2" |
| Color Family | Black |
| Width | 0.2" |
| Depth | 0.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This Temperature & Humidity Sensor is a Universal sensor that monitors temperature and humidity in your Data Center or Network Closet. IT has an RJ-45 connector. The cord length is 3.9m. |
| Product Type | Temperature & Humidity Sensor |
| Product Name | Temperature & Humidity Sensor |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AP9335TH |
| Technical Information | |
| Humidity Accuracy | 5% at 95 to % |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC AP9335TH Temperature & Humidity Sensor
$156.25