APC
APC Back-UPS, 6 Outlets, 450VA, 120V, Retail (bn450m)
- SKU:
- 18237600
- MPN:
- bn450m
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/24/2026 04:39:05 AM PST
- Stock Update:
- 04/24/2026 04:39:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Safeguard your computer, monitor and printer with this protective outlet box. Each of the outlets prevents voltage spikes, and four of these outlets supply battery-operated backup power as soon as electrical service is interrupted. Three wide-spaced outlets permit the use of transformer-based plugs. Audible alarms notify you of changing utility power and UPS conditions. The LED status display indicates On Line, On Battery and Building Wiring Fault conditions. Protection Type: Power; System VA: 450 VA; Backup Time at Half Load: 10 min @ 130 W; Automatic Voltage Regulation (AVR): No.Global Product Type:Backup Systems
Features
End of Life Manual Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1712010_EN
Yes
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458563002&lang=en-us
California (CEC) Battery Charger|cTUVus
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=458563002&lang=en-us
Yes
Yes
No
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Yes
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=BN450M_ROHS_DECLARATION&p_FileName=BN450MKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1712010EN
United States
China
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1712010_EN
Product Take Back Program:
Yes
EU RoHS Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458563002&lang=en-us
Certifications & Standards:
California (CEC) Battery Charger|cTUVus
REACH Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=458563002&lang=en-us
Environmentally Friendly:
Yes
Optimized Energy Efficiency:
Yes
REACH free of SVHC:
No
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Package Contents:
- Back-UPS, 6 Outlets, 450VA, 120V, Retail
- User Manual
Energy Star:
Yes
RoHS Exemption Information:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=BN450M_ROHS_DECLARATION&p_FileName=BN450MKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1712010EN
For Country/Region:
United States
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Load Capacity (Watt) | 255 W |
| Surge Energy Rating | 180 J |
| Input Voltage | 120 V |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (VA) | 450 VA |
| Waveform Type | Square Wave |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.73 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 5.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 10" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Depth | 4.1" |
| Warranty | |
| Directly Connected Equipment Guarantee | Lifetime |
| Additional Warranty Information | Battery: 12 month(s)|UPS: 36 month(s) |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Back-UPS offers power and surge protection for wireless networks, computers, gaming consoles and other electronics in your home or business. The 450VA floor/wall mount UPS has 6 total outlets, 4 of which are battery back up and surge protection, and 2 that are surge protection only. It has a surge energy rating of 180 Joules. This UPS has a 3-year warranty. More from the Manufacturer |
| Product Type | Standby UPS |
| Product Name | Back-UPS, 6 Outlets, 450VA, 120V, Retail |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | BN450M |
| Product Line | Back-UPS |
| Technical Information | |
| Receptacle Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Detail |
|
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Cord Length | 5 ft |
| Transfer Time | 10 ms |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC Back-UPS, 6 Outlets, 450VA, 120V, Retail (bn450m)
$64.99