APC
APC Back-UPS ES 550VA BE550G
- SKU:
- 18057454
- MPN:
- be550g
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 07:22:49 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 11 or above | and pay only $108.88 each 108.88 |
- Stock Update:
- 05/26/2026 07:22:49 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Protect your home and office electronics against power surges and keep them running in the event of an outage with this APC Back-UPS power-saving UPS. Four of its eight outlets provide battery backup during outages to prevent data loss. When connected to a computer via USB cable, its intuitive PowerChute software automatically saves files and safely shuts down your system when the battery runs critically low to prevent data corruption. All the outlets are surge-protected to ensure the sensitive parts of connected computers, networking devices or gaming systems dont get damaged by sudden voltage spikes. Protection Type: Cable Modem; DSL; Ethernet; Fax; Modem; Phone; Power; System VA: 550 VA; Backup Time at Half Load: 13.5 min; Lines: 1.Global Product Type:Backup Systems
Features
End of Life Manual Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1712010_EN
Yes
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=BE550G_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
California (CEC) Battery Charger|ENERGY STAR V2.0 (USA)|NOM|T?V-C
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=BE550G_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Yes
Yes
No
0%
No
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
https://www.energystar.gov/products/uninterruptible_power_supplies
Back-UPS ES 550VA Desktop UPS USB cable User manual
Yes
No
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=BE550G_ROHS_DECLARATION&p_FileName=BE550GKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1712010EN
United States
Philippines
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1712010_EN
Product Take Back Program:
Yes
EU RoHS Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=BE550G_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Certifications & Standards:
California (CEC) Battery Charger|ENERGY STAR V2.0 (USA)|NOM|T?V-C
REACH Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=BE550G_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Environmentally Friendly:
Yes
Optimized Energy Efficiency:
Yes
REACH free of SVHC:
No
Post-consumer-waste%:
0%
Recycled:
No
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Energy Star URL:
https://www.energystar.gov/products/uninterruptible_power_supplies
Package Contents:
Energy Star:
Yes
Assembly Required:
No
RoHS Exemption Information:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=BE550G_ROHS_DECLARATION&p_FileName=BE550GKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1712010EN
For Country/Region:
United States
Country of Origin:
Philippines
Specs
| Power Description | |
| Load Capacity (Watt) | 330 W |
| Surge Energy Rating | 340 J |
| Input Voltage | 120 V |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (VA) | 550 VA |
| Waveform Type | Stepped Approximated Sine Wave |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 12.13 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 3.46" |
| Color Family | Black |
| Mounting Location | Front |
| Width | 7.09" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Depth | 11.89" |
| Warranty | |
| Directly Connected Equipment Guarantee | Lifetime |
| Additional Warranty Information | UPS: 36 month(s)|Battery: 12 month(s) |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3.30 Minute |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 13.50 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 1 Day |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Back-UPS offers power and surge protection for wireless networks, computers, gaming consoles and other electronics in your home or business. The 550VA floor/wall mount UPS has 8 total outlets, 4 of which are battery back up and surge protection, and 4 that are surge protection only. It has a surge energy rating of 340 Joules. This battery backup is designed to power wireless home networking devices (router and modem) for hours during utility outages so you can stay connected and productive. This computer backup offers lifetime guaranteed surge protection with a 75,000 dollar equipment protection policy. The side of this 550VA UPS includes 2 keyhole sockets to easily mount the battery backup on a wall in hard to reach installations. The outlets are arranged with spaces to accommodate both average sized power plugs and transformer block power plugs. Use the included PowerChute software to configure settings and set up automatic graceful shutdown of a connected PC in the event of an extended power outage. Audible alarms provide notification of changing utility power and UPS conditions. Audible alarms can be muted. This UPS has a 3-year warranty and CE product certification. It is compatible with a dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications. More from the Manufacturer |
| Product Type | Standby UPS |
| Product Name | Back-UPS ES 550VA Desktop UPS |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | BE550G |
| Product Series | ES |
| Product Line | Back-UPS |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Receptacle Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Detail |
|
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Cord Length | 5 ft |
| Dataline Protection | RJ-11 |
| Number of Battery & Surge Outlets | 8 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC Back-UPS ES 550VA BE550G
$119.70