APC
APC AP6007A Rack PDU Basic Vertical 208V
- SKU:
- 18152540
- MPN:
- ap6007a
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our MS warehouse.
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/21/2026 12:02:19 AM PST
- Stock Update:
- 05/21/2026 12:02:19 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Rack PDU Basic Vertical 208V- Basic - 21 x IEC 60320 C13, 6 x IEC 60320 C19 - 230 V AC - 10.80 kw - vertical - rack mount
- Brand: SCHNEIDER ELECTRIC IT USA
- Item model number: AP6007A
- Item Weight: 10.6 ounces
- Product Dimensions: 6.42 x 1.81 x 3.58 inches
- Item Dimensions LxWxH: 6.42 x 1.81 x 3.58 inches
- Manufacturer: Schneider Electric
Apc by Schneider Electric basic AP6007A 27-outlet PDU - basic - 21 x IEC 60320 C13, 6 x IEC 60320 C19 - 230 V AC - 10.80 kw - vertical - rack mount
Features
End of Life Manual Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512009_EN
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
No
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP6007A_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Basic AP6007A 27-Outlet PDU Installation guide Safety guide
cUL Listed|UL Listed
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP6007A_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Yes
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512009EN
United States
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512009_EN
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Product Take Back Program:
No
EU RoHS Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP6007A_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Package Contents:
Certifications & Standards:
cUL Listed|UL Listed
REACH Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP6007A_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512009EN
For Country/Region:
United States
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Power Rating (VA) | 10800 VA |
| Input Voltage | 208 V |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 60 A |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 20.24 lb |
| Cord Length | 9.84 ft |
| Placement | Rear |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 64" |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mounting Preference | No Preference |
| Width | 2.2" |
| Rack Height | 0U |
| Depth | 1.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | It is a basic rack PDU with a Zero U vertical mounting design. It supports a maximum input current of 60A and operates at 208V. The PDU features 21 IEC 60320 C13 outlets and 6 IEC 60320 C19 outlets, providing flexibility for connecting various IT equipment. It includes a 10-foot power cord with an IEC 60309 60A 2P + PE plug. The unit is designed for reliable power distribution and includes an installation guide and safety guide. |
| Product Type | PDU |
| Product Name | Basic AP6007A 27-Outlet PDU |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AP6007A |
| Product Model | AP6007A |
| Product Series | Basic |
| Technical Information | |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Plug/Connector Type | IEC 60309 60A 2P+PE |
| PDU Type | Basic |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC AP6007A Rack PDU Basic Vertical 208V
$1,007.07