APC
Apc Basic Rack 2.3kva Pdu - 15 X Iec 320-c13 - 2.3kva - Zero U Rack-mountable (ap9568)
- SKU:
- 18128650
- MPN:
- ap9568
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 11:53:33 PM PST
- Stock Update:
- 05/24/2026 11:53:33 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Basic Rack 2.3kVA PDU which allow users to distribute power outlets to rack-mount equipment with low cost power distribution. APC now offers Basic Rack PDUs that mount veritcally, without tools in the rear channel of a NetShelter VX.
Package Contents:
- Basic Rack 2.3kVA PDU
- Installation Guide
- Rack Mounting Brackets
- Toolless Mounting Kit
Features
End of Life Manual Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512009_EN
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
No
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP9568_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Basic Rack 2.3kVA PDU Installation guide Rack mounting brackets Toolless mounting kit
cUL Listed|CE|GOST|Queensland Australia|UL Listed|VDE
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP9568_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Yes
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512009EN
United States
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
India
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512009_EN
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Product Take Back Program:
No
EU RoHS Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP9568_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Package Contents:
Certifications & Standards:
cUL Listed|CE|GOST|Queensland Australia|UL Listed|VDE
REACH Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP9568_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512009EN
For Country/Region:
United States
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
India
Specs
| Power Description | |
| Power Rating (VA) | 2300 VA |
| Input Voltage Range | 208 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.41 lb |
| Cord Length | 6.50 ft |
| Placement | Side |
| Product Color | Black |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 24" |
| Color Family | Black |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mounting Preference | No Preference |
| Width | 1.7" |
| Rack Height | 0U |
| Depth | 1.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Parts Warranty/Labor | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | It is a basic rack PDU with a Zero U vertical mounting design. It supports a maximum input current of 10A and operates at 230V. The PDU features 15 IEC 60320 C13 outlets, providing flexibility for connecting various IT equipment. It includes a 6.5-foot power cord with an IEC 60320 C14 plug. The unit is designed for reliable power distribution and includes an installation guide, rack mounting brackets, and a toolless mounting kit. |
| Product Type | PDU |
| Product Name | Basic Rack 2.3kVA PDU |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AP9568 |
| Product Series | Basic |
| Product Line | NetShelter |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 15 x IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| PDU Type | Basic |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Apc Basic Rack 2.3kva Pdu - 15 X Iec 320-c13 - 2.3kva - Zero U Rack-mountable (ap9568)
$305.35