APC
APC by Schneider Electric Back-UPS ES 6 Outlet 425VA, 120V, LAM (be425m-lm)
- SKU:
- 20451802
- MPN:
- be425m-lm
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/30/2026 09:08:24 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 3 | and pay only $99.64 each 99.64 |
| Buy 4 - 6 | and pay only $97.13 each 97.13 |
| Buy 7 or above | and pay only $90.84 each 90.84 |
- Stock Update:
- 05/30/2026 09:08:24 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Back-UPS battery backup offers guaranteed power and surge protection for wireless networks, computers, gaming consoles and other electronics in your home or business. Models supply battery backup during outages and unsafe voltage fluctuations, as well as provide protection from damaging surges and spikes. They're available in 'tower' or 'floor' styles, and together with a variety of standard features, they are the perfect choice to protect your data and keep you connectedFeatures
Package Contents:
Back-UPS ES 6 Outlet 425VA, 120V, LAM User manual
cTUVus
Yes
Certifications & Standards:
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Specs
| Power Description | |
| Load Capacity (Watt) | 255 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (VA) | 425 VA |
| Waveform Type | Square Wave |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 5.73 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 5.51" |
| Color Family | Black |
| Width | 9.96" |
| Depth | 4.13" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The Back-UPS battery backup offers guaranteed power and surge protection for wireless networks, computers, gaming consoles and other electronics in your home or business. Models supply battery backup during outages and unsafe voltage fluctuations, as well as provide protection from damaging surges and spikes. They're available in 'tower' or 'floor' styles, and together with a variety of standard features, they are the perfect choice to protect your data and keep you connected |
| Product Type | Standby UPS |
| Product Name | Back-UPS ES 6 Outlet 425VA, 120V, LAM |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | BE425M-LM |
| Product Line | Back-UPS |
| Technical Information | |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| Transfer Time | 10 ms |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC by Schneider Electric Back-UPS ES 6 Outlet 425VA, 120V, LAM (be425m-lm)
$105.80