APC
APC AP6031A Basic Rack PDU 4-Outlet C19
- SKU:
- 18155532
- MPN:
- ap6031a
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/27/2026 04:44:04 PM PST
- Stock Update:
- 04/27/2026 04:44:04 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The APC by Schneider Electric Basic Rack Power Distribution Unit (PDU) distributes power to devices in the rack.Outlets. The Rack PDU has four (4) C19 outlets.
Power cord. The 3.65 m (12.00 ft) power cord terminates with a NEMA L6-30P plug.
Features
End of Life Manual Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512009_EN
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
No
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458562836&lang=en-us
Basic 4-Outlet PDU Installation guide Safety guide
cUL Listed|UL Listed
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=458562836&lang=en-us
Yes
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512009EN
United States
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
India
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512009_EN
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Product Take Back Program:
No
EU RoHS Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458562836&lang=en-us
Package Contents:
Certifications & Standards:
cUL Listed|UL Listed
REACH Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=458562836&lang=en-us
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512009EN
For Country/Region:
United States
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
India
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage |
|
| Input Current | 30 A |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 8.38 lb |
| Cord Length | 11.98 ft |
| Placement |
|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mounting Preference | No Preference |
| Width | 17.2" |
| Rack Height | 1U |
| Depth | 5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | It is a basic rack PDU with a 1U horizontal mounting design. It supports a maximum input current of 30A and operates at 208V. The PDU features 4 IEC 60320 C19 outlets, providing connections for high-power IT equipment. It includes a 12-foot power cord with a NEMA L6-30P plug. The unit is designed for reliable power distribution and includes an installation guide and safety guide. |
| Product Type | PDU |
| Product Name | Basic 4-Outlet PDU |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AP6031A |
| Product Line | Basic |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA L6-30P |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Receptacle Detail | 4 x IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| PDU Type | Basic |
| Protection Type | Overcurrent Protection |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC AP6031A Basic Rack PDU 4-Outlet C19
$306.17