APC
APC AP6015A Basic Rack PDU
- SKU:
- 18157452
- MPN:
- ap6015a
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 12:04:19 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $103.00 each 103 |
- Stock Update:
- 05/21/2026 12:04:19 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Rack PDU Basic 0U 1U 120-240V- Safe: protecting you, your customers, your business
- Reliable: uninterrupted, ultra-pure power at all time
- Efficient: up to 30% energy savings is now available
- Brand Name: APC
- Item model number: AP6015A
- Item Weight: 2.01 pounds
- Product Dimensions: 17.6 x 1.7 x 2.2 inches
- Item Dimensions L x W x H: 17.6 x 1.7 x 2.2 inches
- Processor Count: 1
- Voltage: 240 volts
Safe: protecting you, your customers, your business. Reliable: uninterrupted, ultra-pure power at all time. Efficient: up to 30% energy savings is now available. Productive: simplicity and Peace of mind. Green: easy connection for renewable energies.
Features
End of Life Manual Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512009_EN
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
No
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP6015A_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Basic PDU Installation guide Safety guide
cUL Listed|CE|EAC|IRAM|UL Listed|VDE
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP6015A_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Yes
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512009EN
United States
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512009_EN
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Product Take Back Program:
No
EU RoHS Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP6015A_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Package Contents:
Certifications & Standards:
cUL Listed|CE|EAC|IRAM|UL Listed|VDE
REACH Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP6015A_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512009EN
For Country/Region:
United States
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage |
|
| Input Current | 15 A |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 2.01 lb |
| Placement |
|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 9.4" |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mounting Preference | No Preference |
| Width | 1.7" |
| Rack Height | 1U |
| Depth | 3.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | It is a basic rack PDU with a 1U horizontal mounting design. It supports a maximum input current of 15A and operates at 100-240V. The PDU features 8 IEC 60320 C13 outlets, providing ample connections for IT equipment. It includes an IEC 60320 C14 plug. The unit is designed for reliable power distribution and includes an installation guide and safety guide. |
| Product Type | PDU |
| Product Name | Basic PDU |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AP6015A |
| Product Series | Rack |
| Product Line | Basic |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| PDU Type | Basic |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC AP6015A Basic Rack PDU
$109.41