American Power Conversion
APC by Schneider Electric Industrial Panel and DIN Rail UPS with Standard Battery (SUA500PDRS)
- SKU:
- 20074929
- MPN:
- sua500pdr-s
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MS, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/28/2026 12:19:33 AM PST
- Stock Update:
- 05/28/2026 12:19:33 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Package Contents:- Industrial Panel and DIN Rail UPS with Standard Battery 500VA 120V
- CD with Software
- Documentation CD
- Installation Guide
- Smart UPS Signalling RS-232 Cable
- Wall-Mounting Template
- 1 x Battery Module
Features
End of Life Manual Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1612028_EN
Yes
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=SUA500PDR-S_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
UL Recognized
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=SUA500PDR-S_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Yes
No
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Industrial Panel and DIN Rail UPS with Standard Battery 500VA 120V CD with software Documentation CD Installation guide Smart UPS signalling RS-232 cable
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=SUA500PDR-S_ROHS_DECLARATION&p_FileName=SUA500PDR-SKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1612028EN
United States
Philippines
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1612028_EN
Product Take Back Program:
Yes
EU RoHS Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=SUA500PDR-S_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Certifications & Standards:
UL Recognized
REACH Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=SUA500PDR-S_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Environmentally Friendly:
Yes
REACH free of SVHC:
No
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Package Contents:
RoHS Exemption Information:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=SUA500PDR-S_ROHS_DECLARATION&p_FileName=SUA500PDR-SKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1612028EN
For Country/Region:
United States
Country of Origin:
Philippines
Specs
| Power Description | |
| Load Capacity (Watt) | 325 W |
| Surge Energy Rating | 540 J |
| Input Voltage | 120 V |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (VA) | 500 VA |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 28.35 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 5.83" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.25" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Depth | 6.73" |
| Rack Height | 1U |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Serial Port | Yes |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 8 Minute |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Half Load) | 24 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | 24V DC UPS designed specifically for industrial automation and controls. This 325W UPS comes with hardwire input/output and can be mounted on a DIN Rail or any control panel. It features temperature-compensated battery charging that helps prolong the battery life. It comes with a 2-year standard warranty. More from the Manufacturer |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Product Name | Industrial Panel and DIN Rail UPS with Standard Battery 500VA 120V |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | SUA500PDR-S |
| Technical Information | |
| Receptacle Type | Hard Wire 3-wire (H N + G) |
| Receptacle Detail | 1 x Hard Wire 3-wire (H N + E) |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3 wire (1PH+N+G) |
| Cord Length | 8.01 ft |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Number of Battery & Surge Outlets | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC by Schneider Electric Industrial Panel and DIN Rail UPS with Standard Battery (SUA500PDRS)
$552.74