APC
APC AP7800B Rack PDU Metered 1U 120V 8xNEMA 5-15
- SKU:
- 18210994
- MPN:
- ap7800b
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/04/2026 09:33:33 PM PST
- Stock Update:
- 04/04/2026 09:33:33 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Explore APC Rack Power Distribution in 3D animation.APC Metered Rack Power Distribution Units (PDUs) provide active metering to enable energy optimization and circuit protection. User-defined alarm thresholds mitigate risk with real-time local and remote alerts to warn of potential circuit overloads. Metered Rack PDUs provide power utilization data to allow Data Center Managers to make informed decisions on load balancing and right sizing IT environments to lower total cost of ownership. Users can access and configure Metered Rack PDUs through secure Web, SNMP, or Telnet Interfaces which are complimented by APC Centralized Management platforms using StruxureWare Data Center Expert, Operations, Capacity, and Energy Efficiency. New AP8000 series Metered Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, locking IEC receptacles, and ultra low profile circuit breakers.
Package Contents:
- Rack PDU, Metered, 1U, 15A, 100/120V, (8) 5-15
- Cord Retention Brackets
- Installation Guide
- Rack Mounting Brackets
- User Manual
Features
End of Life Manual Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1712014_EN
No
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458562846&lang=en-us
cUL Listed|CSA|METI Denan|UL Listed|VCCI
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=458562846&lang=en-us
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Rack PDU, Metered, 1U, 15A, 100/120V, (8) 5-15 Cord retention bracket(s) Installation guide Rack mounting brackets User manual
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AP7800B_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AP7800BKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1712014EN
United States
Philippines
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1712014_EN
Product Take Back Program:
No
EU RoHS Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458562846&lang=en-us
Certifications & Standards:
cUL Listed|CSA|METI Denan|UL Listed|VCCI
REACH Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=458562846&lang=en-us
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Package Contents:
RoHS Exemption Information:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AP7800B_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AP7800BKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1712014EN
For Country/Region:
United States
Country of Origin:
Philippines
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 15 A |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.81 lb |
| Cord Length | 11.98 ft |
| Placement |
|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mounting Preference | No Preference |
| Width | 17.5" |
| Rack Height | 1U |
| Depth | 4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | It is a metered rack PDU designed for 1U horizontal mounting. It supports a maximum current of 15A and operates at 120V. The PDU features 8 NEMA 5-15R outlets and a 12-foot power cord with a NEMA 5-15P plug. It has a load capacity of 1440 VA and includes a cord retention bracket, installation guide, and rack mounting brackets. |
| Product Type | PDU |
| Product Name | Rack PDU, Metered, 1U, 15A, 100/120V, (8) 5-15 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AP7800B |
| Technical Information | |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| PDU Type | Metered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC AP7800B Rack PDU Metered 1U 120V 8xNEMA 5-15
$656.47