APC
APC APCRBC142 Replacement Battery Cartridge 142
- SKU:
- 18144005
- MPN:
- apcrbc142
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/31/2026 03:29:54 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $172.57 each 172.57 |
- Stock Update:
- 05/31/2026 03:29:54 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
APC Replacement Battery- UPC: 731304291978
- Weight: 12.500 lbs
- Product Dimensions: 5.2 x 4.2 x 5.9 inches
- Item Weight: 12.13 pounds
APC Replacement Battery APC REPLACEMENT BATTERY APC REPLACEMENT BATTERY, Product: Battery, Brand name: APC
Features
End of Life Manual Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512012_EN
No
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=APCRBC142_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
WARNING: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=APCRBC142_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Yes
No
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Replacement Battery Cartridge #142 All required connectors Battery recycling guide Installation guide Reusable packaging
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512012EN
United States
APC Smart-UPS SMC1000i
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512012_EN
Product Take Back Program:
No
EU RoHS Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=APCRBC142_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Certifications & Standards:
WARNING: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
REACH Declaration URL:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=APCRBC142_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability)
Environmentally Friendly:
Yes
REACH free of SVHC:
No
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Package Contents:
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512012EN
For Country/Region:
United States
Compatibility:
APC Smart-UPS SMC1000i
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 13.25 lb |
| Height | 4.3" |
| Width | 5.2" |
| Depth | 5.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The genuine APC Replacement Battery Cartridge (RBC) is tested and certified for 100% compatibility to the the specific APC UPS. This lead-acid RBC has a lifetime of three to five years which offers reliable support and extends the useful life of your UPS. The APC RBC comes fully assembled and ready for use. More from the Manufacturer |
| Product Type | Battery Unit |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge #142 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | APCRBC142 |
| Product Series | RBC |
| Technical Information | |
| Battery Energy | 216 VAh |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Output Voltage | 24 V DC |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC APCRBC142 Replacement Battery Cartridge 142
$177.90