Apricorn Aegis Padlock DT FIPS ADT-3PL256F-12TB 12 TB External Hard Drive - Desktop - TAA Compliant
- SKU:
- MPN:
- adt-3pl256f-12tb
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MS warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 12:07:19 AM PST
- Stock Update:
- 05/13/2026 12:07:19 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Apricorn's Largest Storage Capability: Aegis Padlock Desktop FIPS
FIPS 140-2 Level 2 Inside
Aegis Configurator Compatible:
Separate Admin and User Mode:
Package Contents:
- Aegis Padlock DT FIPS - USB 3.0 Desktop Drive
- Quick Start Guide
- USB 3.0 Cable
- 12V AC Adapter
Features
- Quick Start Guide
- USB 3.0 Cable
- 12V AC Adapter
TAA Compliant:
Yes
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| External Drive Type | Desktop |
| Drive Type | External |
| Height | 1.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 4.5" |
| Depth | 7.2" |