Asus
Asus ROG Strix Scope NX Wireless Deluxe Gaming Keyboard (90mp02i6-bkua01)
- SKU:
- 19167157
- MPN:
- 90mp02i6-bkua01
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ROG Strix Scope NX RGB Wireless Deluxe gaming mechanical keyboard with tri-mode connectivity, ROG NX Red/ Blue/ Brown mechanical switches, PBT keycaps, aluminum frame, magnetic wrist rest & extended Ctrl key for FPS precision
- Tri-mode connection: Use Bluetooth® to connect and switch between three devices; enjoy up to 60 hours of low-latency gameplay in 2.4 GHz RF wireless mode; or use standard wired USB connection
- ROG NX mechanical switches: Lubricated stem for smooth clicks, lubricated housing to eliminate bouncing noises, fast actuation and ROG-tuned force curves for great keystroke feel with great keystroke consistency.
- ROG PBT doubleshot keycaps: Provide a solid typing feel and long-lasting durability (keycap material may vary by region)
- Essential ROG Strix Scope series features: Each keyboard includes FPS-ready extended Ctrl key, instant media/function toggle switch, and Stealth key
- Built to last: Durable aluminum alloy with sandblasted finish
- Magnetic wrist rest: Large, padded design ensures comfort during gaming marathons
Victory with unmatched connectivity
Unleash your potential with the ROG Strix Scope NX Wireless Deluxe gaming keyboard. Featuring ROG NX switches and offering great versatility with tri-mode connectivity via 2.4 GHz RF, Bluetooth® and wired USB, the Scope NX Wireless Deluxe incorporates classic Strix Scope features to power you to victory.
Versatile Tri-Mode Connectivity
The 2.4 GHz RF mode offers up to 60 hours of stable, uninterrupted near-zero-latency gameplay, even with RGB lighting on. Alternatively, you can use Bluetooth mode to connect to up to three devices at the same time, or charge and play simultaneously in wired USB mode.
ROG NX Mechanical Switch
ROG NX mechanical switches with lubricated stem for a smooth click feel, lubricated base housing to eliminate spring bouncing noises, fast actuation and ROG-tuned force curves for great keystroke feel with great keystroke consistency.
RED | LINEAR & SWIFT
ROG NX Red Mechanical Switches provide a 1.8mm actuation point for fast input. Initial force of 40gf helps prevent accidental keystrokes, and it extends to 55gf for perfect rebound feedback. As a result, keystrokes are instantaneous and have a smooth and linear feel.
1.8mm
Actuation Point
40gf
Initial Force
55gf
Total Force
BROWN | ULTRA TACTILE
ROG NX Brown Mechanical Switches have a 2mm actuation point, as preferred by traditional brown switch users. The tactile force of 58gf combined with a click ratio of 33% gives every keystroke an obvious, more pronounced tactile response.
2.0mm
Actuation Point
58gf
Operation Force
33%
Click Ratio
Package Contents:
- Strix Scope NX Wireless Deluxe Gaming Keyboard
- 1 x 2.4 GHz Wireless Receiver
- 1 x USB Extender
- 1 x Detachable Braided Cable
- 1 x Quick Start Guide
- 1 x Wrist Rest
- 1 x ROG Sticker
- 1 x Warranty Booklet
Features
- Strix Scope NX Wireless Deluxe Gaming Keyboard
- 1 x 2.4 GHz Wireless Receiver
- 1 x USB Extender
- 1 x Detachable Braided Cable
- 1 x Quick Start Guide
- 1 x Wrist Rest
- 1 x ROG Sticker
- 1 x Warranty Booklet
Operating System Compatibility:
Windows 10
Windows 11
Platform Supported:
PC
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Backlight Type | RGB LED |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Backlight | Yes |
| Keyboard/Keypad Features | Wrist Rest |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 1.54" |
| Weight (Approximate) | 2570.59 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 17.32" |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.39" |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB 2.0 |
| General Information | |
| Brand Name | Asus ROG |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Marketing Information | ROG Strix Scope NX RGB Wireless Deluxe gaming mechanical keyboard with tri-mode connectivity, ROG NX Red/ Blue/ Brown mechanical switches, PBT keycaps, aluminum frame, magnetic wrist rest & extended Ctrl key for FPS precision Tri-mode connection: Use Bluetooth® to connect and switch between three devices; enjoy up to 60 hours of low-latency gameplay in 2.4 GHz RF wireless mode; or use standard wired USB connection ROG NX mechanical switches: Lubricated stem for smooth clicks, lubricated housing to eliminate bouncing noises, fast actuation and ROG-tuned force curves for great keystroke feel with great keystroke consistency. ROG PBT doubleshot keycaps: Provide a solid typing feel and long-lasting durability (keycap material may vary by region) Essential ROG Strix Scope series features: Each keyboard includes FPS-ready extended Ctrl key, instant media/function toggle switch, and Stealth key Built to last: Durable aluminum alloy with sandblasted finish Magnetic wrist rest: Large, padded design ensures comfort during gaming marathons Victory with unmatched connectivity Unleash your potential with the ROG Strix Scope NX Wireless Deluxe gaming keyboard. Featuring ROG NX switches and offering great versatility with tri-mode connectivity via 2.4 GHz RF, Bluetooth® and wired USB, the Scope NX Wireless Deluxe incorporates classic Strix Scope features to power you to victory. Versatile Tri-Mode Connectivity The 2.4 GHz RF mode offers up to 60 hours of stable, uninterrupted near-zero-latency gameplay, even with RGB lighting on. Alternatively, you can use Bluetooth mode to connect to up to three devices at the same time, or charge and play simultaneously in wired USB mode. ROG NX Mechanical Switch ROG NX mechanical switches with lubricated stem for a smooth click feel, lubricated base housing to eliminate spring bouncing noises, fast actuation and ROG-tuned force curves for great keystroke feel with great keystroke consistency. RED | LINEAR & SWIFT ROG NX Red Mechanical Switches provide a 1.8mm actuation point for fast input. Initial force of 40gf helps prevent accidental keystrokes, and it extends to 55gf for perfect rebound feedback. As a result, keystrokes are instantaneous and have a smooth and linear feel. 1.8mm Actuation Point 40gf Initial Force 55gf Total Force BROWN | ULTRA TACTILE ROG NX Brown Mechanical Switches have a 2mm actuation point, as preferred by traditional brown switch users. The tactile force of 58gf combined with a click ratio of 33% gives every keystroke an obvious, more pronounced tactile response. 2.0mm Actuation Point 58gf Operation Force 33% Click Ratio |
| Product Type | Gaming Keyboard |
| Product Name | Strix Scope NX Wireless Deluxe Gaming Keyboard |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | 90MP02I6-BKUA01 |
| Product Line | Strix Scope NX Wireless Deluxe |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information