Asus
TUF Gaming A17 FA707 FA707RM-ES73 17.3" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 6800H Octa-core [8 Core] - 8 GB Total RAM - 1 TB SSD
- SKU:
- 19169675
- MPN:
- fa707rm-es73
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ASUS TUF Gaming A17 (2022) Gaming Laptop, 17.3 144Hz FHD IPS-Type Display, AMD Ryzen 7 6800H CPU, GeForce RTX 3060 GPU, 16GB DDR5, 512GB PCIe SSD, Wi-Fi 6, Windows 11 Home, Mecha Gray, FA707RM-ES73- SUPERCHARGED RTX GRAPHICS - Gameplay graphics are silky smooth with the NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6 at 140W with Dynamic Boost, with cutting-edge AI features like NVIDIA DLSS and Ray-Tracing
- MUX SWITCH BOOST - A MUX Switch lets the GPU communicate directly with the display, increasing performance and decreasing latency
- READY FOR ANYTHING - Use your gaming laptop to stream and multi-task with ease thanks to an AMD Ryzen 7 6800H CPU with 20MB Cache, up to 4.7 GHz, 8 cores/16 threads and 16GB of blisteringly fast 4800MHz DDR5 RAM on Windows 11
- SWIFT VISUALS Stay one step ahead of the competition thanks to its 144Hz 17.3 Full HD (1920 x 1080) IPS Type Display
- AMPLE STORAGE FOR ALL YOUR GAMES - Store all your game library, and load them fast on your 512GB PCIe NVMe M.2 SSD to take advantage of the full RTX gaming experience
- Standing screen display size: ?17.3 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080 pixels
- Max Screen Resolution: ?1920x1080 Pixels
- Processor: ?4.7 GHz ryzen_7
- RAM: ?16 GB DDR5
- Memory Speed: ?4800 MHz
- Hard Drive: ?SSD
- Graphics Coprocessor: ?NVIDIA GeForce RTX 3060
- Chipset Brand: ?NVIDIA
- Card Description: ?Dedicated
- Graphics Card Ram Size: ?6 GB
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11ax
- Number of USB 3.0 Ports: ?4
- Brand: ?ASUS
- Series: ?TUF Gaming A17
- Item model number: ?FA707RM-ES73
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 11 Home
- Item Weight: ?5.73 pounds
- Product Dimensions: ?15.55 x 1 x 10.39 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?15.55 x 1 x 10.39 inches
- Color: ?Gray
- Processor Brand: ?AMD
- Processor Count: ?8
- Computer Memory Type: ?DDR5 RAM
- Flash Memory Size: ?512 GB
- Optical Drive Type: ?No Optical Drive
- Voltage: ?20 Volts
- Batteries: ?1 Lithium Ion batteries required. (included)
Jump right into the action with the TUF Gaming A17. Stream and multitask with ease thanks to an AMD Ryzen 7 6800H CPU and blisteringly fast 4800MHz DDR5 RAM on Windows 11. Leverage the full gaming performance of the GeForce RTX 3060 GPU with a dedicated MUX Switch.
Package Contents:
- Gaming A17 FA707RM-ES73 Gaming Notebook
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Gaming A17 FA707RM-ES73 Gaming Notebook
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| AC Adapter Frequency |
|
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 6800H |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.73 lb |
| Height | 1" |
| Width | 15.6" |
| Depth | 10.4" |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 11.60 Hours |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 24 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility |
|
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 17.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer |
|
| Graphics Memory Technology |
|
| General Information | |
| Brand Name | TUF |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Gaming A17 FA707RM-ES73 Gaming Notebook |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | 90NR0971-M000H0 |
| Product Model | FA707RM-ES73 |
| Product Series | FA707 |
| Product Line | Gaming A17 |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
TUF Gaming A17 FA707 FA707RM-ES73 17.3" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 6800H Octa-core [8 Core] - 8 GB Total RAM - 1 TB SSD