Asus
Asus ZenBeam Latte L1 DLP Projector - 16:9 - Portable - Black, Gray (lattel1)
- SKU:
- 18375027
- MPN:
- lattel1
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 06:43:34 AM PST
- Stock Update:
- 04/30/2026 06:43:34 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Innovative Design That's Perfect for Your Home
Enjoy immersive video and audio experiences in the comfort of your home with ASUS ZenBeam Latte L1. Featuring Harman Kardon audio, this unique coffee-mug-shaped portable projector is the world's first to feature a textured fabric aesthetic that fits in any home décor. It's also a recipient of multiple design awards.
Big Screen Entertainment for the Family
ZenBeam Latte has a maximum brightness of 300 LED lumens and 720p native resolution. With projection sizes ranging from 40 to 120 inches (1 to 3.2 meters), it transforms any room into a home cinema that the whole family can enjoy.
Flexible Connectivity | Wireless
ZenBeam Latte supports wireless mirroring,letting you effortlessly stream content from your smartphone, tablet or other mobile devices for high-definition entertainment.
Wired
HDMI ensures compatibility with a wide range of input sources, and the USB Type-A also offers output for charging devices.
Immersive Audio All-Day Long
The speakers sound by Harman Kardon has been meticulously tuned to take full advantage of the fabric design of ZenBeam Latte. The speaker compensates for the acoustic surroundings for better sound penetration and take into account heat dissipation to ensure the best audio performance at all times.
Exceptional Audio
Exclusive ASUS AudioWizard software offers Movie, Music and Game pre-set modes to ensure optimized audio for different scenarios.
Movie mode
enhances vocals and overall audio for an authentic theatre-like experience.
Music mode
enhances bass and provides a wider audio range for different music genres.
Game mode
delivers more immersive in-game sound and vocals to improve gaming experiences.
Enjoy Great Entertainment, Indoors and Out
A convenient carry pouch lets you take ZenBeam Latte anywhere, and the built-in battery provides up to 3 hours of nonstop entertainment (in Eco mode). These features make ZenBeam Latte perfect for an outdoor viewing party with family and friends.
Kid-Friendly Viewing
Compile and manage a personal YouTube video library using the Video Links* feature. This pre-installed software blocks YouTube from automatically playing videos outside of the playlist, ensuring that content stays child-friendly.
ZenBeam Latte reduces your exposure to harmful blue light. Projectors emit blue light but since the light bounces off or is absorbed by different surfaces, the amount of blue light that actually reaches your eyes is greatly reduced.
Package Contents:
- ZenBeam Latte L1 DLP Projector
- Carrying Bag
- HDMI Cable
- Adaptor
- Power Cord
- Warranty Card
- QSG
- User Manual (Web)
- Remote Control
- AAA battery
Features
- ZenBeam Latte L1 DLP Projector
- Carrying Bag
- HDMI Cable
- Adaptor
- Power Cord
- Warranty Card
- QSG
- User Manual (Web)
- Remote Control
- AAA battery
Application/Usage:
Home
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 36 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Weight (Approximate) | 1.29 lb |
| Product Color |
|
| Height | 5.2" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 3.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Display & Graphics | |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Resolution | 1280 x 720 |
| Graphic Mode | HD |
| General Information | |
| Brand Name | Asus |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Marketing Information | Innovative Design That's Perfect for Your Home Enjoy immersive video and audio experiences in the comfort of your home with ASUS ZenBeam Latte L1. Featuring Harman Kardon audio, this unique coffee-mug-shaped portable projector is the world's first to feature a textured fabric aesthetic that fits in any home décor. It's also a recipient of multiple design awards. Big Screen Entertainment for the Family ZenBeam Latte has a maximum brightness of 300 LED lumens and 720p native resolution. With projection sizes ranging from 40 to 120 inches (1 to 3.2 meters), it transforms any room into a home cinema that the whole family can enjoy. Flexible Connectivity | Wireless ZenBeam Latte supports wireless mirroring,letting you effortlessly stream content from your smartphone, tablet or other mobile devices for high-definition entertainment. Wired HDMI ensures compatibility with a wide range of input sources, and the USB Type-A also offers output for charging devices. Immersive Audio All-Day Long The speakers sound by Harman Kardon has been meticulously tuned to take full advantage of the fabric design of ZenBeam Latte. The speaker compensates for the acoustic surroundings for better sound penetration and take into account heat dissipation to ensure the best audio performance at all times. Exceptional Audio Exclusive ASUS AudioWizard software offers Movie, Music and Game pre-set modes to ensure optimized audio for different scenarios. Movie mode enhances vocals and overall audio for an authentic theatre-like experience. Music mode enhances bass and provides a wider audio range for different music genres. Game mode delivers more immersive in-game sound and vocals to improve gaming experiences. Enjoy Great Entertainment, Indoors and Out A convenient carry pouch lets you take ZenBeam Latte anywhere, and the built-in battery provides up to 3 hours of nonstop entertainment (in Eco mode). These features make ZenBeam Latte perfect for an outdoor viewing party with family and friends. Kid-Friendly Viewing Compile and manage a personal YouTube video library using the Video Links* feature. This pre-installed software blocks YouTube from automatically playing videos outside of the playlist, ensuring that content stays child-friendly. ZenBeam Latte reduces your exposure to harmful blue light. Projectors emit blue light but since the light bounces off or is absorbed by different surfaces, the amount of blue light that actually reaches your eyes is greatly reduced. |
| Product Type | DLP Projector |
| Product Name | ZenBeam Latte L1 DLP Projector |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | LATTE L1 |
| Product Model | L1 |
| Product Line | ZenBeam Latte |
| Technical Information | |
| Bluetooth | Yes |
| Projection Method |
|
| Image | |
| Standard Mode Brightness | 300 lm |
| Contrast Ratio | 400:1 |
| Projection Lens | |
| Maximum Diagonal Image Size | 10 ft |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Lamp | |
| Lamp Type | LED |
| Normal Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Audio | |
| Speaker Included | Yes |
Warranty Information