Asus
Asus NUC 14 Pro Desktop Computer - Intel Core Ultra 5 14th Gen 135H - 16 GB - 512 GB SSD - Mini PC (rnuc14rvkv5068cui)
- SKU:
- 20816763
- MPN:
- rnuc14rvkv5068cui
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/26/2026 06:12:37 PM PST
- Stock Update:
- 04/26/2026 06:12:37 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Smaller, Faster, Better, AI Ready
The ASUS NUC brand represents a commitment to technological excellence, prioritizing innovative product design, to push the boundaries of performance and user experience.
Developed through a partnership between ASUS and Intel, the ASUS NUC product lines anchor on delivering uncompromised performance in the smallest form factors, backed by industry best quality and reliability, innovative modular designs, extended lifes pan options, smart cooling solutions, and advanced AI capabilities. The versatility of the products shines through an array of configurations catering to diverse user needs, from developers, to power users, to casual home use. Positioned as the preferred choice for a variety of business applications, vertical industries, and everyday users, the ASUS NUC combines exceptional performance with essential features, aiming to shape the next generation of PC experiences.
With a focus on supporting diverse businesses and enhancing PC applications, the ASUS NUC aspires to deliver on the brand promise of delivering the Next Unit of Compute (NUC) and make a lasting impact in the ever-evolving tech landscape.
Package Contents:
- NUC 14 Pro NUC14RVKV5 Desktop Computer
- Power Adapter
- Power Cord
- Warranty Card
- VESA Mount
- Collateral Flyer
- VESA Mount Plate
- Quick Start Guide
Features
- NUC 14 Pro NUC14RVKV5 Desktop Computer
- Power Adapter
- Power Cord
- Warranty Card
- VESA Mount
- Collateral Flyer
- VESA Mount Plate
- Quick Start Guide
Environmentally Friendly:
Yes
Features:
Tool-less Access
Security Slot
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Controllers | |
| Controller Type | NVMe |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Model | 135H |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini PC |
| Weight (Approximate) | 1.32 lb |
| Height | 1.5" |
| Width | 4.6" |
| Depth | 4.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Asus |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Marketing Information | Smaller, Faster, Better, AI Ready The ASUS NUC brand represents a commitment to technological excellence, prioritizing innovative product design, to push the boundaries of performance and user experience. Developed through a partnership between ASUS and Intel, the ASUS NUC product lines anchor on delivering uncompromised performance in the smallest form factors, backed by industry best quality and reliability, innovative modular designs, extended lifes pan options, smart cooling solutions, and advanced AI capabilities. The versatility of the products shines through an array of configurations catering to diverse user needs, from developers, to power users, to casual home use. Positioned as the preferred choice for a variety of business applications, vertical industries, and everyday users, the ASUS NUC combines exceptional performance with essential features, aiming to shape the next generation of PC experiences. With a focus on supporting diverse businesses and enhancing PC applications, the ASUS NUC aspires to deliver on the brand promise of delivering the Next Unit of Compute (NUC) and make a lasting impact in the ever-evolving tech landscape. More from the Manufacturer |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | NUC 14 Pro NUC14RVKV5 Desktop Computer |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | RNUC14RVKV5068CUI |
| Product Line | NUC 14 Pro |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 512GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| LAN Model | i226LM |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information