Asus
Asus PB63BB3000XTLRO PB63 Barebone Mini PC - Intel Core i3-14100
- SKU:
- 21441979
- MPN:
- pb63-bb3000xtlr-o
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, MS, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/22/2026 02:38:51 AM PST
- Stock Update:
- 05/22/2026 02:38:51 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Solid reliability for your business
ASUS ExpertCenter PB63 is a durable, versatile and powerful PC suited to a range of business applications, including signage, point-of-sales (POS) systems, kiosks and intelligent vending machines. Powered by the latest Intel® 14th Generation Core™ with Intel® UHD Graphics processors, PB63 delivers desktop-grade performance in a compact size, with supports the next gen memory - DDR5. To cater to diverse demands, PB63 supports a 46 to 65 watt CPU - so it's easy to spec for supreme efficiency or maximum performance. Comprehensive connectivity with eight USB ports and support for up to three 4K UHD displays means PB63 is perfect for almost any business scenario. It's also tested to the latest MIL-STD-810H military standard to ensure it's ready for harsh environments.
Package Contents:
- PB63-BB3000XTLR-O Barebone System
- AC Adapter
- Power Cord
- Screw Pack
- User Manual
- Warranty Card
- Wi-Fi Antenna
Features
- PB63-BB3000XTLR-O Barebone System
- AC Adapter
- Power Cord
- Screw Pack
- User Manual
- Warranty Card
- Wi-Fi Antenna
Energy Star:
Yes
Application/Usage:
Digital Signage
POS System
Kiosk
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Controllers | |
| Controller Type |
|
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 150 W |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Model | i3-14100 |
| Processor Type | Core i3 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B760 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini PC |
| Weight (Approximate) | 2.60 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.7" |
| Color Family | Black |
| Width | 6.9" |
| Depth | 6.9" |
| I/O Expansions | |
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Asus |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Marketing Information | Solid reliability for your business ASUS ExpertCenter PB63 is a durable, versatile and powerful PC suited to a range of business applications, including signage, point-of-sales (POS) systems, kiosks and intelligent vending machines. Powered by the latest Intel® 14th Generation Core™ with Intel® UHD Graphics processors, PB63 delivers desktop-grade performance in a compact size, with supports the next gen memory - DDR5. To cater to diverse demands, PB63 supports a 46 to 65 watt CPU - so it's easy to spec for supreme efficiency or maximum performance. Comprehensive connectivity with eight USB ports and support for up to three 4K UHD displays means PB63 is perfect for almost any business scenario. It's also tested to the latest MIL-STD-810H military standard to ensure it's ready for harsh environments. |
| Product Type | Barebone System |
| Product Name | PB63-BB3000XTLR-O Barebone System |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | PB63-BB3000XTLR-O |
| Product Model | PB63-BB3000XTLR-O |
| Product Series | PB63 |
| Storage | |
| Supported Storage Drive Interfaces |
|
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.2 Gen2x2 Type-C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Operating System | |
| Operating System Supported |
|
Warranty Information