Asus
ASUS PA27UCGE ProArt PA27UCGE Professional 4K Monitor 27"
- SKU:
- 21343503
- MPN:
- pa27ucge
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 12:28:22 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $930.00 each 930 |
- Stock Update:
- 05/27/2026 12:28:22 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ASUS ProArt Display PA27UCGE Professional Monitor - 27-inch, 4K (3840 x 2160), IPS, 600 nits, 98% DCI-P3, Delta E<1 color accuracy, 160Hz, Built-in Motorized Colorimeter, Self / Auto Calibration, Hardware Calibration, HDR-10, HLG, Auto KVM, LuxPixel™ AGLR, Light Sync, USB-C® PD 96W, ergonomic stand, Calman Ready, ColourSpace Integration, eco-friendly and sustainable design
- 27-inch 4K (3840 x 2160) LuxPixel™ AGLR display with 178° wide-view IPS panel
- Wide 98% DCI-P3 and 100% sRGB gamut to meet international color standards along with industry-leading Delta E < 1 color accuracy
- 160Hz variable refresh rate (VRR), providing creators smooth fast-rendering and comfortable viewing experience
- Built-in colorimeter supports Self / Auto calibration, as well as Calman and Light Illusion ColourSpace CMS professional calibration software
- ASUS Light Sync solution with Ambient Light Sensor and Backlight Sensor to ensure reliable color performance
- Extensive connectivity including DisplayPort™ over USB-C® with 96-watt Power Delivery, DisplayPort™, HDMI® and USB hub
- Built-in Auto KVM allows for effortless switching between two connected laptops or PCs with a single keyboard and mouse
- Eco-friendly with sustainable paper packaging and energy-efficient performance
ASUS ProArt Display PA27UCGE is 27-inch 4K HDR monitors designed for video editors and colorists seeking professional-grade color accuracy. 160Hz high refresh rate, With 600 nits brightness, 98% DCI-P3 gamut, Delta E<1 color accuracy, and ASUS Light Sync for consistent backlight performance, they deliver stunning visuals in any environment. Features like a built-in motorized colorimeter, self-calibration, and LuxPixel technology ensure reliable, distraction-free use. Supporting multiple HDR formats (HLG, HDR-10) and offering extensive connectivity, including USB-C® with 96W power delivery, making PA27UCGE displays ideal for creative workflows.
Colorists
Factory calibrated to Delta E<1 color accuracy for industry-leading color fidelity. It also offers hardware calibration support for consistent color performance.
Filmmakers & Video Editors
A high-resolution monitor with wide color gamut performance, and ultrahigh contrast is a must-have tool when producing 4K HDR content.
Game Developers
Take advantage of the 48 to 160 Hz refresh rate to create fast-rendering games and conduct quality checks on a single display.
Exquisite 4K HDR Visuals
The 4K HDR (3840 x 2160) panel - up to 300% more onscreen space compared to similarly-sized 4K UHD displays. This increased pixel density results in sharper text and better readability, while offering enhanced visual clarity that's ideal for creators working on detailed design projects.
Deeper Blacks, Brighter Whites
A peak brightness of 600 nits allow for outstanding contrast between the deepest blacks and gleaming whites.
Package Contents:
- ProArt Display PA27UCGE
- Color pre-calibration report
- DisplayPort cable
- HDMI Ultra High Speed Cable
- Monitor hood
- Power cord
- Quick start guide
- USB-C cable
- USB-C to A cable
- Warranty Card
- Welcome Card
Features
- ProArt Display PA27UCGE
- Color pre-calibration report
- DisplayPort cable
- HDMI Ultra High Speed Cable
- Monitor hood
- Power cord
- Quick start guide
- USB-C cable
- USB-C to A cable
- Warranty Card
- Welcome Card
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices |
|
| Power Description | |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 9.92 lb |
| Height with Stand | 22.63" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 7.94" |
| Height | 15" |
| Width with Stand | 24.11" |
| Width | 24.1" |
| Weight with Stand (Approximate) | 14.11 lb |
| Depth | 1.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI 2.1 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of USB Type-C 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Pixel Per Inch (PPI) | 163 |
| Brightness | 600 Nit |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 160 Hz |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 1073.7 Million Colors (10-bit) |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| General Information | |
| Brand Name | Asus |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Marketing Information | ASUS ProArt Display PA27UCGE Professional Monitor - 27-inch, 4K (3840 x 2160), IPS, 600 nits, 98% DCI-P3, Delta E<1 color accuracy, 160Hz, Built-in Motorized Colorimeter, Self / Auto Calibration, Hardware Calibration, HDR-10, HLG, Auto KVM, LuxPixel™ AGLR, Light Sync, USB-C® PD 96W, ergonomic stand, Calman Ready, ColourSpace Integration, eco-friendly and sustainable design 27-inch 4K (3840 x 2160) LuxPixel™ AGLR display with 178° wide-view IPS panel Wide 98% DCI-P3 and 100% sRGB gamut to meet international color standards along with industry-leading Delta E < 1 color accuracy 160Hz variable refresh rate (VRR), providing creators smooth fast-rendering and comfortable viewing experience Built-in colorimeter supports Self / Auto calibration, as well as Calman and Light Illusion ColourSpace CMS professional calibration software ASUS Light Sync solution with Ambient Light Sensor and Backlight Sensor to ensure reliable color performance Extensive connectivity including DisplayPort™ over USB-C® with 96-watt Power Delivery, DisplayPort™, HDMI® and USB hub Built-in Auto KVM allows for effortless switching between two connected laptops or PCs with a single keyboard and mouse Eco-friendly with sustainable paper packaging and energy-efficient performance ASUS ProArt Display PA27UCGE is 27-inch 4K HDR monitors designed for video editors and colorists seeking professional-grade color accuracy. 160Hz high refresh rate, With 600 nits brightness, 98% DCI-P3 gamut, Delta E<1 color accuracy, and ASUS Light Sync for consistent backlight performance, they deliver stunning visuals in any environment. Features like a built-in motorized colorimeter, self-calibration, and LuxPixel technology ensure reliable, distraction-free use. Supporting multiple HDR formats (HLG, HDR-10) and offering extensive connectivity, including USB-C® with 96W power delivery, making PA27UCGE displays ideal for creative workflows. Colorists Factory calibrated to Delta E<1 color accuracy for industry-leading color fidelity. It also offers hardware calibration support for consistent color performance. Filmmakers & Video Editors A high-resolution monitor with wide color gamut performance, and ultrahigh contrast is a must-have tool when producing 4K HDR content. Game Developers Take advantage of the 48 to 160 Hz refresh rate to create fast-rendering games and conduct quality checks on a single display. Exquisite 4K HDR Visuals The 4K HDR (3840 x 2160) panel - up to 300% more onscreen space compared to similarly-sized 4K UHD displays. This increased pixel density results in sharper text and better readability, while offering enhanced visual clarity that's ideal for creators working on detailed design projects. Deeper Blacks, Brighter Whites A peak brightness of 600 nits allow for outstanding contrast between the deepest blacks and gleaming whites. |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Name | ProArt Display PA27UCGE |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | PA27UCGE |
| Product Model | PA27UCGE |
| Product Line | ProArt |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 1 ms GTG |
| HDCP Supported | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 1 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Active Display Area (H x V) | 23.49" x 13.21" |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.15500 mm x 0.15500 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Mount Type | Wall Mountable |
| Horizontal Frequency |
|
| Screen Mode | 4K UHD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Adjustable Stand | Yes |
| Screen Size Class | 27" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
Warranty Information