Asus
Asus NUC 14 Pro AI RNUC14LNKU5078HU Desktop Computer - Intel Core Ultra 5 226V - 16 GB - 512 GB SSD - Mini PC - Black
- SKU:
- 21506963
- MPN:
- rnuc14lnku5078hu
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 12:57:26 AM PST
- Stock Update:
- 05/17/2026 12:57:26 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ASUS NUC 14 Pro AI Microsoft Copilot+ AI PC with Intel Series 2 Core Ultra 5 226V, 16GB LPDDR5x RAM, 512GB NVMe SSD, Thunderbolt 4, WiFi 7, Win 11 Home, Voice Command, Toolless Chassis Access Mini PC- Powerful Platform: Featuring the latest Intel Core Ultra processor (Series 2) with multiple CPU, GPU, NPU architectures, offering 120 platform TOPS
- Transformative Graphic: Built-in Intel Arc GPU, delivering up to 67 TOPS
- Enhanced AI Capabilities: Delivering up to 48 NPU TOPS, tripled the AI performance of the previous generation with lower power consumption
- Voice Command: Built-in microphone and speaker with smart AMP support voice command to activate AI Applications
- Security and Reliability: Built-in Trusted Platform Module (TPM), Secure Boot with Fingerprint Recognition for Windows Hello Enhanced Sign-in Security, and Robust Design with reliable 24/7 sustained operation
- Operating System: Windows 11 Home
- Specific Uses For Product: Business, Everyday Use, Personal
- Personal Computer Design Type: Mini PC
- Color: Black
- Additional Features: 16GB RAM, Copilot Button, Thunderbolt 4
- Hard Disk Description: SSD
- Hardware Interface: Bluetooth, HDMI, Thunderbolt 4, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2
- Power Consumption: 120 Watts
- Item Dimensions: 5.12 x 5.12 x 1.34 inches
- Security Features: Kensington Lock Slot
- Item Weight: 1.17 Pounds
- Video Output: Thunderbolt, HDMI
- Video Output Interface: HDMI
- Hard Disk Interface: PCIE x 4
- Memory Storage Capacity: 16 GB
- Memory Slots Available: 1
- RAM Memory Installed: 16 GB
- RAM Memory Technology: DDR5
- Ram Memory Maximum Size: 16 GB
- Memory Speed: 8533 MHz
- RAM Type: DDR5 RAM
- Display Resolution Maximum: 3840x2160 Pixels
- Aspect Ratio: 16:9
- Resolution: 4K
- Native Resolution: 3840 x 2160
- Connectivity Technology: Bluetooth, Ethernet, HDMI, Thunderbolt 4, Wi-Fi
- Wireless Compability: 802.11.be, Bluetooth
- Wireless Technology: Bluetooth, Wi-Fi
- Human-Interface Input: Buttons
- Keyboard Description: No keyboard included
- Brand: ASUS
- Model Number: RNUC14LNKU5078HU
- Model Name: RNUC14LNKU5078HU
- Built-In Media: AC Power Adapter, Power Cord, RNUC14LNKU5078HU, VESA Mount
- Processor Brand: Intel
- Model Year: 2024
- CPU Model Number: 226V
- Video Processor: Intel
- UPC: 197105850286
- Manufacturer: ASUS
- Unit Count: 1.0 Count
- Warranty Description: 3 Year Manufacturer
- Graphics Description: Integrated
- Graphics Coprocessor: Integrated
- Graphics Ram Type: Shared
- Graphics Card Interface: Integrated
- Processor Series: Intel Core Ultra 5
- Processor Speed: 2.1 GHz
- Processor Count: 1
- CPU Model Speed Maximum: 4.5 GHz
- Total Usb Ports: 4
- Total Number of HDMI Ports: 1
- Number of Component Outputs: 3
- Total Thunderbolt Ports: 2
ASUS NUC 14 Pro AI Copilot+ PC with Intel Series 2 Core Ultra 5 226V, 16GB embedded LPDDR5x memory, 512GB PCIe G4x4 NVMe SSD, Thunderbolt 4, Wi-Fi 7 & Bluetooth 5.4, Win 11 Home, Voice Command, Toolless Chassis Access, Mini PC with VESA Mount included
Package Contents:
- NUC 14 Pro AI RNUC14LNKU5078HU Desktop Computer
- Power Adapter
Features
Windows Hello Compatible:
Yes
Yes
ENERGY STAR 9.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Yes
Package Contents:
- NUC 14 Pro AI RNUC14LNKU5078HU Desktop Computer
- Power Adapter
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 9.0
Features:
Tool-less Access
Security Slot
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Threads | 8 |
| Processor Model | 226V |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini PC |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.3" |
| Color Family | Black |
| Width | 5.1" |
| Depth | 5.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| Memory Speed | 8533 MHz |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics 140V |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| General Information | |
| Brand Name | Asus |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Marketing Information | ASUS NUC 14 Pro AI (Lunar Canyon) | Create, achieve, and stay secure with AI Innovation The World's First AI Mini PC,powered by the Intel® Core™ Ultra processor (Series 2, formerly Lunar Lake), delivering advanced AI capabilities in a compact <0.6L design. it features Copilot+ button, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, voice command, and fingerprint recognition with Secure Boot for enhanced security, plus effortless tool-free installation. This revolutionary device sets a new benchmark for mini PC innovation, providing unparalleled performance across business, entertainment, and industrial applications. More from the Manufacturer |
| Copilot+ PC | Yes |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | NUC 14 Pro AI RNUC14LNKU5078HU Desktop Computer |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | 90AS00N1-M001D0 |
| Product Model | RNUC14LNKU5078HU |
| Product Line | NUC 14 Pro AI |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Manufacturer | Intel |
| LAN Model | I226-V |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Asus NUC 14 Pro AI RNUC14LNKU5078HU Desktop Computer - Intel Core Ultra 5 226V - 16 GB - 512 GB SSD - Mini PC - Black
$1,211.75