Asus
Asus NUC 14 Pro NUC14RVHu7 Barebone System - Mini PC - Socket BGA-2049 - 1 x Intel Core Ultra 7 14th Gen 155H 1.40 GHz Hexadeca-core [16 Core] (rnuc14rvhu70000ui)
- SKU:
- 20765786
- MPN:
- rnuc14rvhu70000ui
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/26/2026 06:12:36 PM PST
- Stock Update:
- 04/26/2026 06:12:36 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ASUS NUC 14 ProPerformance: Powered by the latest 14th Gen Intel Core Ultra 7 155H processor with Intel Arc Graphics
AI Ready: Harnesses the prowess of Intel Core Ultra processors AI engines - GPU, NPU, and CPU for high throughput, low power, and fast response
Wi-Fi Sensing: Takes advantage of Wi-Fi sensing to deliver instant availability while reducing power consumption
Wireless Connectivity: Delivers seamless connectivity for certified Bluetooth dongle-free experiences
Customizable: Designed for toolless chassis access making upgrades easier, safer, and faster
Product Name: RNUC14RVHU70000UI
Part Number: 90AR0072-M001M0Form Factor
KitOperating System
No preinstalled OS
Support:
Windows 11
Chrome OS Flex
RedHat Enterprise Linux
Ubuntu 24.04 LTSCPU
Intel Core Ultra 7 Processor 155H, cTDP 40WChipset
IntegratedGraphics
Intel Arc GPU (Core Ultra)
Intel Graphics (Core3)
Intel Arc GPU requires using 2 x SO-DIMMMemory
No memory included at shipment
Max Capacity: 48GB DDR5-5600 SO-DIMM x 2Storage
No storage included at shipment
Support:
128GB-4TB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 x 4 SSD+
128GB-1TB M.2 2242 NVMe PCIe 4.0 x 4 SSD+
128GB-4TB 2.5" SATA SSD/HDD PortWireless Data Network
Intel Wi-Fi 6E AX211 (Gig+), Bluetooth 5.3LAN
Intel Ethernet Controller I226-V/LM, 2.5G
Intel Ethernet Controller I226-LM included on vPro enabled systemsFront(Side) I/O Ports
1 x USB 3.2 Gen2x2 Type-C
2 x USB 3.2 Gen2 Type-A
1 x Kensington LockBack I/O Ports
2 x Thunderbolt 4 Type-C w/ DisplayPort 1.4
1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A
1 x USB 2.0 Type-A
2 x HDMI 2.1 (TMDS)
1 x RJ45 LAN
1 x DC-inPower Supply
19VDC, 6.32A, 120W Power Adapter (Core Ultra 5/7)ID
Black, Without ASUS LOGOAccessories
AC Adapter+Power Cord
VESA Bracket and Screws
M3 Screws for 2.5in Drive (Tall Chassis Only)
Cable Clip
Safety/Caution/Regulatory Insert
Warranty Card
Power cord included is region specific, and some SKUs do not include the power cordItem Dimension (L"xW"xH")
8 x 7 x 5
Weight
3.33 lbs
Warranty Information
3 Years
Features
Package Contents:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- NUC 14 Pro Barebone System
- Power Adapter
- Power Cord
- Warranty Card
- Quick Start Guide
- VESA Mount
- VESA Mount plate
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Controllers | |
| Controller Type |
|
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 40 W |
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Socket | Socket BGA-2049 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Model | 155H |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini PC |
| Weight (Approximate) | 1.32 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 2.1" |
| Color Family | Black |
| Width | 4.6" |
| Depth | 4.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Asus |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Marketing Information | Smaller, Faster, Better, AI Ready The ASUS NUC brand represents a commitment to technological excellence, prioritizing innovative product design, to push the boundaries of performance and user experience. Developed through a partnership between ASUS and Intel, the ASUS NUC product lines anchor on delivering uncompromised performance in the smallest form factors, backed by industry best quality and reliability, innovative modular designs, extended lifes pan options, smart cooling solutions, and advanced AI capabilities. The versatility of the products shines through an array of configurations catering to diverse user needs, from developers, to power users, to casual home use. Positioned as the preferred choice for a variety of business applications, vertical industries, and everyday users, the ASUS NUC combines exceptional performance with essential features, aiming to shape the next generation of PC experiences. With a focus on supporting diverse businesses and enhancing PC applications, the ASUS NUC aspires to deliver on the brand promise of delivering the Next Unit of Compute (NUC) and make a lasting impact in the ever-evolving tech landscape. More from the Manufacturer |
| Product Type | Barebone System |
| Product Name | NUC 14 Pro Barebone System |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | RNUC14RVHU70000UI |
| Product Model | NUC14RVHu7 |
| Product Line | NUC 14 Pro |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Storage | |
| Supported Storage Drive Interfaces |
|
| Supported Storage Drive Types |
|
| Interfaces/Ports | |
| Number of SATA Interfaces | 1 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.2 Gen2x2 Type C (20Gbps) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Operating System | |
| Operating System Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Asus NUC 14 Pro NUC14RVHu7 Barebone System - Mini PC - Socket BGA-2049 - 1 x Intel Core Ultra 7 14th Gen 155H 1.40 GHz Hexadeca-core [16 Core] (rnuc14rvhu70000ui)
$649.70