Asus
Asus NUC 16 Pro RNUC16GDKU56000U Barebone System - Mini PC - Socket BGA-2540 - 1 x Intel Core Ultra 5 325 2.10 GHz Octa-core [8 Core] (306899)
- SKU:
- 21501854
- MPN:
- 306899
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 08:58:46 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $590.63 each 590.63 |
- Stock Update:
- 05/13/2026 08:58:46 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
AAsus NUC 16 Pro Barebone Mini PC RNUC16GDKU56000U Intel Ultra 5 325 Processor, 2.10 GHz, 8?Core- Intel Core Ultra 5 reaches up to 5.1 GHz turbo and 24 MB cache, enabling responsive performance for creative and compute-heavy workstation tasks
- Upgrade an existing PC easily to improve performance and extend its usability for modern applications
- Windows 11 Home OS support offers a dependable, user-friendly interface for easy app usage and maximum productivity
- With NVMe interface, experience high-speed data transfer and robust reliability for optimized system performance
- Mini PC form factor enhances reliability and dependability for consistent system performance
- Featuring 5 USB ports to connect USB-compatible devices for enhanced flexibility and convenience
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology offers reliable wired connectivity for seamless communication and network stability
- Bluetooth ensures stable wireless connections by minimizing interference from other devices for uninterrupted performance
- Octa-core (8 Core) processor core enables multitasking with reliable performance and fast processing speed
- DDR5 SDRAM slot allows convenient installation of memory, ensuring easy upgrades and improved system performance
- Operating System: Windows 11 Home
- Specific Uses For Product: Business, Education
- Personal Computer Design Type: Barebone
- Color: Black
- Additional Features: Mini PC, Wi-Fi 7
- Hard Disk Description: SSD
- Hardware Interface: Bluetooth, Ethernet, Thunderbolt, USB
- Power Consumption: 120 Watts
- Item Dimensions: 6.75 x 4.25 x 8.11 inches
- Item Weight: 3.31 Pounds
- Specification Met: Energy Star
- Video Output Interface: HDMI
- Hard Disk Interface: Solid State
- Memory Storage Capacity: 128 GB
- RAM Memory Technology: DDR5
- Ram Memory Maximum Size: 128 GB
- RAM Type: DDR5 RAM
- Processor Series: Unknown
- Processor Speed: 2.1 GHz
- Processor Socket: Socket BGA-2540
- Processor Count: 1
- Human-Interface Input: Buttons
- Brand: ASUS
- Model Number: RNUC16GDKU56000U
- Model Name: NUC 16 Pro
- Built-In Media: Cable Clip, NUC 16 Pro RNUC16GDKU56000U Barebone System, Power Adapter, Power Cord, Safety/Caution/Regulatory Insert, VESA Bracket and Screws, Warranty Card
- Processor Brand: Intel
- Model Year: 2026
- CPU Model Number: 325
- Warranty Description: 3 year Manufacturer
- Video Processor: Intel
- UPC: 199291399525
- Manufacturer: ASUS Computer International
- Graphics Description: Integrated
- Graphics Ram Type: Shared
- Graphics Card Interface: Integrated
- Total Usb Ports: 5
- Total Thunderbolt Ports: 2
- Connectivity Technology: Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi
- Wireless Compability: Bluetooth
- Wireless Technology: Bluetooth, Wi-Fi
ASUS NUC 16 PRO | Faster, Smarter, More Secure for the AI-Driven EnterpriseASUS NUC 16 Pro redefines high-performance compact computing for modern businesses. Powered by up to Intel Core Ultra X9 Series 3 processors, it delivers up to 1.5 higher 3D graphics performance. On-board LPDDR5x memory supports up to 96GB, ensuring 20% faster speed and 50% lower power consumption, while dual 2.5G LAN and dual HDMI ports provide versatile connectivity. Built-in firmware TPM (fTPM 2.0) secures sensitive data, making the NUC 16 Pro a powerful, secure, and flexible solution for demanding professional workloads.
Package Contents:
- NUC 16 Pro RNUC16GDKU56000U Barebone System
- Power Adapter
- Power Cord
- VESA Bracket and Screws
- Cable Clip
- Safety/Caution/Regulatory Insert
- Warranty Card
Features
- NUC 16 Pro RNUC16GDKU56000U Barebone System
- Power Adapter
- Power Cord
- VESA Bracket and Screws
- Cable Clip
- Safety/Caution/Regulatory Insert
- Warranty Card
Energy Star:
Yes
Application/Usage:
POS System
Digital Signage
Business
Automation
Education
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Controllers | |
| Controller Type | NVMe |
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 45 W |
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Socket | Socket BGA-2540 |
| NPU Performance | 47 TOPS |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Model | 325 |
| NPU Name | AI Boost |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini PC |
| Weight (Approximate) | 1.61 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.7" |
| Color Family | Black |
| Width | 5.7" |
| Depth | 4.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Asus |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Marketing Information | ASUS NUC 16 PRO | Faster, Smarter, More Secure for the AI-Driven Enterprise ASUS NUC 16 Pro redefines high-performance compact computing for modern businesses. Powered by up to Intel® Core Ultra X9 Series 3 processors, it delivers up to 1.5? higher 3D graphics performance. On-board LPDDR5x memory supports up to 96GB, ensuring 20% faster speed and 50% lower power consumption, while dual 2.5G LAN and dual HDMI ports provide versatile connectivity. Built-in firmware TPM (fTPM 2.0) secures sensitive data, making the NUC 16 Pro a powerful, secure, and flexible solution for demanding professional workloads. |
| Product Type | Barebone System |
| Product Name | NUC 16 Pro RNUC16GDKU56000U Barebone System |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | RNUC16GDKU56000U |
| Product Model | RNUC16GDKU56000U |
| Product Line | NUC 16 Pro |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Storage | |
| Supported Storage Drive Interfaces |
|
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 4 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.2 Gen2x1 Type-C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 6.0 |
| Operating System | |
| Operating System Supported |
|
Warranty Information