Asus
Asus RT-BE58 Go Wi-Fi 7 IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be Ethernet Wireless Router (rt-be58go)
- SKU:
- 21389421
- MPN:
- rt-be58go
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 04:49:46 PM PST
- Stock Update:
- 04/03/2026 04:49:46 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ASUS RT-BE58 Go Connect Safely Wherever You Go
Power up your on-the-go WiFi with ASUS RT-BE58 Go - the ultimate WiFi 7 travel router! Whether you're backpacking through a city, cruising on the open sea or working remotely in the airport, its versatile connectivity options, commercial-grade security, advanced VPN support and multi-SSID settings keep you and your crew connected anytime, anywhere!
Versatility One Router forEvery Destination
ASUS RT-BE58 Go offers tri-mode connectivity for travel, work and home. Each mode seamlessly adapts to your needs, serving as a primary or backup internet connection for fast, stable and uninterrupted online experiences.
Always-On Internet
USB tethering establishes advanced on-the-go WiFi using your smartphone. No complicated setup required - just plug in and go!
Stay Secure on Public WiFi
WISP mode to surf safely on public WiFi by creating a private hotspot with enhanced security for your devices
Compact for Travel and Smaller Living Spaces
Router mode ensures a stable internet connection, perfect for small apartments, dorms, or when connecting to a hotel's wired network.
Whether you're sharing WiFi with family on vacation, working remotely in a hotel room, or setting up a network in a cozy apartment, RT-BE58 Go delivers the flexibility to fit every lifestyle.
IEEE 802.11BE Beyond-Fast WiFi 7
The RT-BE58 Go boasts dual-band WiFi 7 technology, achieving blazing-fast speeds of up to 3600 Mbps, ensuring seamless streaming, video calls and gaming with the latest cutting-edge WiFi 7 devices. Whether you're sharing WiFi with multiple users, transferring files between devices or collaborating in a virtual meeting, enjoy reliable performance wherever you go.
- 3600 Mbps
- Dual-Band MLO
- Lower-Latency
- Up to20% Faster4K-QAM
Design Small andTravel-Ready
Designed for ultimate portability, the RT-BE58 Go features a lightweight, small form factor that makes it easy to carry wherever you go, seamlessly fitting into your lifestyle without adding bulk.
COMPACT | Fits Right in Your Bag
The foldable antenna design enhances mobility, making it easy to carry or place this router in a bag when you areon the move.
Quick & Convenient
The one-touch function switch enables effortless changes between different network settings, while USB-C®Power Delivery allows easy power through power banks or car chargers, ensuring reliable connectivity on the go.
Performance | Small, Powerful
The robust design of the ASUS RT-BE58 Go ensures next-level network performance and advanced reliability. Equipped with a 2.0 GHz quad-core CPU and two high-power front-end modules, it delivers reliable signals in all directions-wherever you go.
- Up to1800 sq. ft.Coverage
- Up to150+Connected Devices
- Up to20% Faster
Package Contents:
- RT-BE58 GO Wireless Router
- 1M RJ-45 Cable
- Power Adapter
- Quick Start Guide
- Warranty Card
Features
- RT-BE58 GO Wireless Router
- 1M RJ-45 Cable
- Power Adapter
- Quick Start Guide
- Warranty Card
Specs
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Number of External Antennas | 2 |
| Total Wireless Transmission Speed | 450 MB/s |
| Encryption Standard |
|
| ISM Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Band | Yes |
| Total Number of Antennas | 2 |
| Wireless Performance | BE3600 |
| Wi-Fi Mesh System | Yes |
| Broadband Transmission Technology | Ethernet |
| Cellular Generation | 5G |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 256 GB |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8.18 oz |
| Height | 1.4" |
| Width | 4.4" |
| Depth | 3.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| USB | Yes |
| Total Number of Network Ports | 2 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| USB Standard |
|
| General Information | |
| Brand Name | Asus |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Marketing Information | ASUS RT-BE58 Go Connect Safely Wherever You Go Power up your on-the-go WiFi with ASUS RT-BE58 Go - the ultimate WiFi 7 travel router! Whether you're backpacking through a city, cruising on the open sea or working remotely in the airport, its versatile connectivity options, commercial-grade security, advanced VPN support and multi-SSID settings keep you and your crew connected anytime, anywhere! Versatility One Router forEvery Destination ASUS RT-BE58 Go offers tri-mode connectivity for travel, work and home. Each mode seamlessly adapts to your needs, serving as a primary or backup internet connection for fast, stable and uninterrupted online experiences. Always-On Internet USB tethering establishes advanced on-the-go WiFi using your smartphone. No complicated setup required - just plug in and go! Stay Secure on Public WiFi WISP mode to surf safely on public WiFi by creating a private hotspot with enhanced security for your devices Compact for Travel and Smaller Living Spaces Router mode ensures a stable internet connection, perfect for small apartments, dorms, or when connecting to a hotel's wired network. Whether you're sharing WiFi with family on vacation, working remotely in a hotel room, or setting up a network in a cozy apartment, RT-BE58 Go delivers the flexibility to fit every lifestyle. IEEE 802.11BE Beyond-Fast WiFi 7 The RT-BE58 Go boasts dual-band WiFi 7 technology, achieving blazing-fast speeds of up to 3600 Mbps, ensuring seamless streaming, video calls and gaming with the latest cutting-edge WiFi 7 devices. Whether you're sharing WiFi with multiple users, transferring files between devices or collaborating in a virtual meeting, enjoy reliable performance wherever you go. 3600 Mbps Dual-Band MLO Lower-Latency Up to20% Faster4K-QAM Design Small andTravel-Ready Designed for ultimate portability, the RT-BE58 Go features a lightweight, small form factor that makes it easy to carry wherever you go, seamlessly fitting into your lifestyle without adding bulk. COMPACT | Fits Right in Your Bag The foldable antenna design enhances mobility, making it easy to carry or place this router in a bag when you areon the move. Quick & Convenient The one-touch function switch enables effortless changes between different network settings, while USB-C ® Power Delivery allows easy power through power banks or car chargers, ensuring reliable connectivity on the go. Performance | Small, Powerful The robust design of the ASUS RT-BE58 Go ensures next-level network performance and advanced reliability. Equipped with a 2.0 GHz quad-core CPU and two high-power front-end modules, it delivers reliable signals in all directions-wherever you go. Up to 1800 sq. ft. Coverage Up to 150+ Connected Devices Up to 20% Faster |
| Product Type | Wireless Router |
| Product Name | RT-BE58 GO Wireless Router |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | RT-BE58 GO |
| Product Model | RT-BE58 Go |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| VPN Supported | Yes |
| Technical Information | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| AI-powered | Yes |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Standard Memory | 1 GB |
| AI Features |
|
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Network Band | Dual Band |
| MU-MIMO Technology | Yes |
| Processor Speed | 2 GHz |
Warranty Information